KZ ZSX [PL]

recenzja słuchawek dokanałowych


Kolejna znana marka na ruszcie. Powitajmy KZ i model ZSX, który określany jest przez samego producenta Terminatorem, a wielu uważa, że są najlepiej zestrojonymi słuchawkami tejże firmy. Bez większych fascynacji zabierzmy się do testów i sprawdźmy czy faktycznie tak jest.


Akcesoria

Czarne, minimalistycznie wykonane pudełko, lecz z otwieraniem na „klapkę” przypominającym modele premium. Moim zdaniem eleganckie w swojej prostocie, a akcentem przełamującym jest metalowa tabliczka z grawerem, który prezentuje dumnie nazwę producenta i model słuchawek. W zestawie również: odpinany kabel 1.2 m na podwójne piny 0.75 mm, z kątowym złączem jack 3.5 mm, 4 pary silikonowych tipsów (S, M, M, L) oraz instrukcja obsługi, karta gwarancyjna i certyfikat. Jeśli chodzi o dołączone tipsy to są to moje ulubione KZ Starline + jedna para M tipsów gładkich.


Jakość wykonania

Wykonanie samych słuchawek jest moim zdaniem bardzo dobre. Stylistycznie są dla mnie bardzo ciekawe, inne od większości słuchawek na rynku. Pierwsza wizualna ocena jakościowa (nie dotykając jeszcze słuchawek) była średnia ze względu na skojarzenia z innymi modelami, prezentującymi „plastikopodobne” obudowy w kilku kolorach. Zazwyczaj był to tandetny plastik, ale tutaj jest inaczej. Moje pierwsze wrażenie było mylne, bo już po wzięciu słuchawek do ręki można zauważyć, że to naprawdę dobrze wykonane dokanałówki. Obudowa jest wykonana z żywicy, a przedni front z przyjemnie eleganckiego w dotyku cynku. Tulejka jest elementem, który rzucił mi się w oczy ze względu na wykonanie jej z metalu i złoty akcent, dodający elegancji. Spasowanie jest bardzo dobre. O fabrycznym kablu mogę powiedzieć tylko tyle, że jest dosyć standardowy dla KZ i nie przemawia do mnie swoim wykonaniem, choć próbuje nawiązać stylistyką do samych słuchawek (szkoda, że nie jakością). Nie podoba mi się gumowany jack, splitter oraz wtyczki. W tej cenie można było dorzucić coś lepszego, a sam sparowałem słuchawki z 8 żyłowym, posrebrzanym kablem Yinyoo.


Komfort użytkowania

ZSX bardzo dobrze układają mi się w uszach. Byłem sceptycznie nastawiony widząc jakie są ogromne przez ilość swoich przetworników, ale zdziwiłem się przy pierwszym założeniu. Są naprawdę komfortowe i może jedynie wystają zbyt nachalnie, ale to tylko akcent wizualny, który nie wpływa na wygodę przy normalnym użytkowaniu. Wyprofilowanie jest bardzo dobre, nic nie uwiera przy długich odsłuchach, dla mnie jest świetnie! Jedynym problemem dla niektórych będzie pewnie niemożliwość odsłuchu „do snu”, gdyż przez swój rozmiar mogą uwierać kiedy chcemy położyć się na boku i musimy docisnąć słuchawkę.


Specyfikacja techniczna

Rodzaj przetworników: 1 x 10mm przetwornik dynamiczny z podwójnym magnesem, 4 (2×2) x przetwornik armaturowy DWEK do średnich i wysokich tonów, 1 x przetwornik armaturowy 30095 do wysokich tonów

Impedancja: 24 Ohm

Czułość: 111 dB

Pasmo przenoszenia: 7 Hz – 40 kHz

Materiał wykonania: Żywica (obudowa) + cynk (przednia ściana obudowy)

Waga: 14 g (pojedyncza słuchawka), 37 g (obie słuchawki, łącznie z fabrycznym kablem)


Dźwięk

Niskie tony / Bas: Świetne zejście niskich tonów, które potrafi dać solidnego kopa. Dociążenie dające odpowiednie tło do każdego utworu (w szczególności w szeroko pojętej muzyce rozrywkowej), jak dla mnie odpowiednia ilość i bardzo dobra jakość basu. Bardzo miękka i przyjemna faktura, którą da się odczuć już przy pierwszych odsłuchach. Wybrzmiewanie na wysokim poziomie, wzbudzanie i wygasanie genialne, a przy tym bardzo przetwornik dynamiczny ma zadowalająca szybkość uderzenia. Niskie tony nie są ani zbyt natarczywe, ani nigdy też nie śpią, bo towarzyszą nam cały czas. Dynamik 10mm pokazuje tutaj klasę!

Średnie tony / Wokale: Wokale oraz średnica bliskie, w bardzo przyjemny i nienachalny sposób. Sama średnica bogata, detaliczna i ciepła. Przy tym wszystko przejrzyste, gładkie i niczego nie ma za mgiełką. Zarówno męskie, jak i damskie wokale są przyjemne w odsłuchu, naturalne. Jest szczegółowo, ale i przyjemnie relaksująco w swojej rozrywkowości.

Wysokie tony: Przejrzyste wysokie tony, dodają powiewu świeżości w przekazie. Nie stwierdziłem przy tym żadnych sybilantów, nic nie jest nazbyt wyostrzone. Ilościowo jest ich dosyć dużo, ale to akurat w tym wypadku duży plus, bo nic nie męczy.

Izolacja: Bardzo dobra, słuchawki świetnie tłumią dźwięki otoczenia.

Separacja instrumentów: Na bardzo wysokim poziomie, każde z instrumentów dokładnie słyszalne, a każda partia tonalna spełnia swoją rolę. Nie ma absolutnie żadnego zlewania się poszczególnych dźwięków. Super! Bardzo detaliczny przekaz jak na rozrywkowe granie.

Scena dźwiękowa: Sporych rozmiarów scena, szeroka, bogata, głęboka i szczegółowa. Piękne wybrzmiewanie instrumentów, jestem zachwycony! Na pierwszym planie wokale, dalej reszta instrumentów, a w tle szerokim echem budowana przestrzeń, nawet na średnich jakościowo nagraniach.

Charakterystyka ogólna: Świetnie zestrojone słuchawki, granie rozrywkowe choć zrównoważone, z pięknie budowaną przestrzenią, szczegółowe i detaliczne w przekazie. Mają zatem coś z rozrywkowego, ale też coś i z analityczności oraz dobrze odwzorowują każde nagranie. Od ZSX ciężko się oderwać, nawet jeśli planowaliśmy posłuchać muzyki dosłownie chwilę. Są dosłownie uzależniające, nie mogę się nadziwić jak KZ dostroiło ten model.

Moc: Słuchawki pomimo dosyć solidnej ilości przetworników są bardzo łatwe do napędzenia. 40/100 na Xduoo X3 II jest wręcz ilością zbyt dużą do słuchania ciągłego, a ZSX już dostają odpowiedni prąd żeby pokazać co potrafią. Wspomnę przy tym, że takie BQEYZ BQ3 czy Spring 1 potrzebują około 50% więcej prądu do podobnego poziomu napędzenia.


Podsumowanie

KZ ZSX to faktycznie „Terminator”, a pseudonim nie wziął się z niczego. W swoim przedziale cenowym narobi bałaganu, a KZ może pochwalić się jednym z lepiej zestrojonych modeli zarówno dla miłośników grania rozrywkowego, ale też i dla ubóstwiających wsłuchiwanie się w detale. Dla mnie bardzo konkretna propozycja, na pewno zostają u mnie i będę często po nie sięgał ze względu na ich uniwersalność oraz charakter, który pokazują. Dają dużo radości z odsłuchu i nie męczą nawet podczas wielogodzinnych sesji. Przy tym komfort użytkowania jest na bardzo wysokim poziomie.


Słuchawki KZ ZSX możecie zakupić w zaprzyjaźnionym sklepie AK Audio Store z moim kuponem rabatowym „RYAN”.

Dostępne kolory: czarny, różowy, cyjan

Wersje: z mikrofonem, bez mikrofonu

Link do aukcji ze słuchawkami: KZ ZSX

Cena regularna: 45$ – 46$            Cena z kuponem: 35.5$ – 36$


1. Wchodzimy na aukcję, wybieramy co chcemy kupić i klikamy „Buy”.

2. Wybieramy metodę płatności np. Przelewy24/PayU, klikamy „+Leave message” zaraz pod produktem i wpisujemy notką do sprzedawcy nasz kod rabatowy (RYAN), po czym zamawiamy klikając „Place order”. W tym miejscu zanim klikniemy „Place order” można jeszcze ewentualnie użyć kuponów po prawej stronie – Select Coupon oraz Aliexpress Coupon.

3. Teraz po prostu zamykamy okno płatności (kartę z payu/przelewy24). Sprawi to, że nie opłacimy zamówienia od razu.

4. W tym momencie mamy zamówienie w „My orders” na Aliexpress, które nie zostało opłacone.

5. Czekamy na zmianę ceny przez sprzedawcę (robi to manualnie, zazwyczaj jest to wykonane na drugi dzień z samego rana – inna strefa czasowa) i wtedy dopiero opłacamy zamówienie klikając na „Pay now” przy produkcie w „My orders”.


KZ ZSX [ENG]

in-ear earphones review


Another well-known brand on the review. Let’s welcome the KZ and the ZSX model, which is defined by the manufacturer as the Terminator, and many believe that they are the best tuned earphones of the company. Let’s get to the tests without too much fascination and see if it really is.


Accessories

Black, minimalistic box, but with opening the top it reminiscent of premium models. In my opinion, elegant in its simplicity, and the breaking accent is the metal plate with engraving, which proudly presents the name of the manufacturer and model of earphones. Also included: a detachable 1.2 m cable with double 0.75 mm pins, with a 3.5 mm jack connector, 4 pairs of silicone tips (S, M, M, L) and a user manual, warranty card and certificate. As for the attached tips, these are my favorite KZ Starline + one pair of M plain tips.


Product quality

The earphones quality is very good in my opinion. Stylistically, they are very interesting to me, different from most earphones on the market. The first visual quality check (not yet touching the earphones) was not bad but not good also with associations to other models presenting „plastic-like” housings in several colors. Usually it was shoddy plastic, but here it is different. My first impression was wrong, because after picking up the earphones you can see that these are really well done iems. The housing is made of resin and the front is made of pleasantly elegant zinc. The sleeve is an element that caught my eye because of its metal construction and golden accent, adding elegance. I can only say about the factory cable that it is quite standard for KZ and does not appeal to me with its performance, although it tries to refer to the style of the earphones themselves (it’s a pity that not with the quality). I don’t like the rubber jack, splitter and plugs. At this price, something better could be added, and I paired them with an 8-wire, silver-plated Yinyoo cable.


Comfort of use

ZSX are very good in my ears. I was skeptical about seeing how huge the number of drivers are, but I was surprised at the first try. They are really comfortable and may only stick out too much, but this is just a visual accent that does not affect comfort during normal use. The profiling is very good, nothing hurts with long listening sessions, it’s great for me! The only problem for some will probably be the impossibility of listening to „sleep”, because due to their size it can do a little pressure when we want to lie on our side and we have to press the phone.


Technical specification

Type of drivers: 1 x 10mm double magnet dynamic, 4 (2×2) x DWEK armature for medium and high tones, 1 x 30095 armature for high tones

Impedance: 24 Ohm

Sensitivity: 111 dB

Frequency response: 7 Hz – 40 kHz

Material: Resin (housing) + zinc (front housing plate)

Weight: 14 g (single handset), 37 g (both earphones, including the factory cable)


Sound

Low tones / Bass: Great bass boost that can give a solid kick. Weighting giving the right background to each song (especially in the club music), as for me the right amount and very good bass quality. Very soft and pleasant texture that can be felt at the first listening sessions. Dynamic driver has a satisfactory impact speed. The low tones are neither too insistent, nor never sleep, because it accompany us all the time. Dynamics 10mm shows class here!

Medium tones / Vocals: Vocals and midrange in a very pleasant and unobtrusive way. Rich, detail and warm midrange. At the same time, everything is transparent, smooth and there is nothing behind the mist. Both male and female vocals are pleasant to listen to, natural. It is detailed but also pleasantly relaxing in its entertainment.

Treble: Transparent treble, adds a breath of freshness to the message. I did not find any sibilants, nothing is too sharp. Quantitatively there are quite a lot of them, but in this case it is a big plus, because they do not bother.

Isolation: Very good, the earphones perfectly suppress ambient sounds.

Instrument separation: At a very high level, each instrument is clearly audible, and each tonal part fulfills its role. There is absolutely no merging of individual sounds. Cool! Very detailed message for entertainment.

Sound stage: A large stage, wide, rich, deep and detailed. Beautiful sound of instruments, I am delighted! The vocals are in the foreground, then the rest of the instruments, and in the background there is a lot of space being built, even on medium quality recordings.

General characteristics: Well-tuned earphones, entertainment sound though balanced, with beautifully built space, detailed in presentation. So they have something from the entertainment, but also something from the analytical and well reproduce every recording. It’s hard to break away from ZSX, even if we planned to listen to music literally for a while. They are literally addictive, I can’t get over how KZ tuned this model.

Power: The earphones, despite a fairly solid number of drivers, are very easy to drive. 40/100 on the Xduoo X3 II is just too much for continuous listening, and the ZSX is already getting the right current to show what they can do. I will mention that such BQEYZ BQ3 or Spring 1 need about 50% more current to a similar level of power to drive.


Summary

KZ ZSX is actually really a „Terminator” and the nickname not came from nothing. In its price range it will cause a mess, and KZ can boast of one of the better tuned models for both lovers of entertainment playing, but also for those who love listening to details. For me, a very specific proposal, they will definitely stay with me and I will often reach for them because of their universality and the nature they show. They give a lot of joy of listening and do not tire even during many hours of sessions. At the same time, comfort of use is at a very high level.


You can buy KZ ZSX headphones in a friend’s AK Audio Store with my „RYAN” discount coupon.

Available colors: black, pink, cyan

Versions: with microphone, without microphone

Link to auction with earphones: KZ ZSX

Regular price: $ 45 – $ 46           Price with coupon: $ 35.5 – $ 36


1. We enter the auction, choose what we want to buy and click „Buy”.

2. Choose the payment method, e.g. Przelewy24 / PayU, click „+ Leave message” right under the product and enter our rebate code (RYAN) with the seller, and then order by clicking „Place order”. Here, before you click „Place order” you can still use the coupons on the right – Select Coupon and Aliexpress Coupon.

3. Now we just close the payment window (payu card / transfers24). This means that we will not pay for the order right away.

4. At this time, we have an order in „My orders” on Aliexpress that has not been paid.

5. We are waiting for the seller to change the price (he does it manually, usually it is done the next day in the morning – another time zone) and then we pay the order by clicking „Pay now” next to the product in „My orders”.