TRN T200 [PL]

recenzja słuchawek bezprzewodowych

Pudełko przódPudełko tył


Po teście udanych, moim zdaniem, Yinyoo Q70 czas na coś konkurencyjnego ze stacji TRN. To kolejna popularna marka chińskich słuchawek dostępnych w umiarkowanym budżecie. Moje doświadczenie z tą marką to jedne z najbardziej podstawowych modeli tego producenta – TRN V20, które w okresie ich początkowej produkcji były bardzo dobrą propozycją w swoim przedziale cenowym. Z marką więc nie mam wiele do czynienia, miała wzloty i upadki, które zniechęcały mnie do spróbowania czegoś droższego. Nie pokusiłem się też nigdy na kable TRN, które są dosyć popularne na Aliexpress. Czas to zmienić! Na pierwszy ogień bezprzewodowe T200, a na deser czekają V90, w których już po pierwszych odsłuchach słyszę potencjał. Standardowo słuchawki zakupione w AK Audio Store, który rekomenduję ze względu na własne doświadczenie z tym sklepem i sprzedawcą.


Akcesoria

Akcesoria

Opakowanie standardowe, małe, tekturowe jak w przypadku większości słuchawek z Chin. W zestawie kabel micro usb, zestaw tipsów (S, M, L), instrukcja obsługi, karta gwarancyjna, certyfikat, pudełko do ładowania słuchawek oraz słuchawki T200.


Jakość wykonania

PudełkoSłuchawki

Jeśli chodzi o jakość wykonania zarówno słuchawek oraz etui to w obu przypadkach jest to ten sam, śliski, brokatowy i palcujący się plastik. Powiedziałbym raczej, że jest średnio jeśli chodzi o odczucia na temat jakości. Możliwe, że to zawód po świetnie wykonanych Q70 i w bezpośrednim porównaniu T200 trochę zawodzą. Niby jest ok, ale miałem większe oczekiwania. Pudełko nie ma już tak miło wyczuwalnego kliku na magnesach, przy tym samo etui jest dosyć lekkie (36.9g). Wiem, że TRN potrafi się bardziej postarać jeśli chodzi o jakość, a tutaj niestety nic nie zachwyca w tym aspekcie.


Komfort użytkowania

Słuchawki przódSłuchawki tulejki

Na komfort w tych słuchawkach nie można narzekać. T200 mają ergonomiczny kształt, przylegają odpowiednio, pewnie siedzą w uchu i nie wypadają, a ważą tylko 5.3g. Tulejki są dosyć standardowe jak na słuchawki dokanałowe, ale dłuższe niż większość słuchawek bezprzewodowych TWS, z tego co zauważyłem. Mieszczą więc większość standardowych tipsów, jak choćby moje ulubione KZ Starline. Osobiście fabryczne tipsy nawet w rozmiarze L były dla mnie za małe. Niestety, jeśli chodzi o mnie to ciężko było mi dobrać tutaj odpowiednie, dające poprawny seal. Udało się, o dziwo, dopiero na tipsach BQEYZ. Generalnie słuchawki są wygodne, jednak zapewne zależy to od budowy i rozmiaru ucha u poszczególnych osób tak jak w przypadku większości mocniej profilowanych słuchawek.


Obsługa

Słuchawki obsłużymy za pomocą Bluetooth 5.0, wraz z kodekami AAC i AptX. Również mamy do dyspozycji kilka wariantów dotykowych gestów na każdej ze słuchawek. By z nich korzystać raczej wymagana jest podstawowa znajomość instrukcji obsługi. Podobnie jak w Q70 wszystko jest zautomatyzowane, a cała procedura polega na wyciągnięciu kolejno słuchawek z etui, po czym przechodzą one w tryb gotowości lub łączą się z najbliższym dostępnym sparowanym urządzeniem. Standardowo transmisja ma zasięg 10 metrów, sam nie napotkałem problemów z łącznością. Bateria w każdej słuchawce to 50mAh, a etui pomieści aż 600mAh. Czas odtwarzania muzyki na pojedynczym ładowaniu to około 6-7h. Słuchawki naładujemy z etui w ciągu 1,5h. Warto dodać, że producent chwali się normą IPX5, czyli „całkowita ochrona przed strumieniem wody płynącej z różnych kierunków z wydajnością do 12,5 litra na minutę”. Na wakacje nad morzem jak znalazł 😉 . Oczywiście znajdziemy tutaj również technologię Noise Cancellation obsługiwaną przez chip Qualcomm CVC 8.0, która przyda się w miejskim zgiełku, by odciąć się od rzeczywistości. Bezprzewodowy standard objął również wbudowany mikrofon do rozmów przez słuchawki.


Dźwięk

Niskie tony / Bas: Najczęściej potrafią ładnie wybrzmiewać, bas jest solidny i to czuć. Lecz na niektórych utworach, tam gdzie powinno solidnie zagrzmieć z samego dołu, robi się płytko i bas nie ma w ogóle konturów. Możliwe, że to kwestia wygrzewania i w późniejszym czasie niskie partie określą się lepiej. Póki co po około 25 przegranych godzinach jest tutaj pewna nierównomierność, czego nie czuć na innych słuchawkach. Najczęściej jednak niskie tony są naprawdę w porządku i z reguły nie można im nic zarzucić. Ilościowo basu jest umiarkowanie, jak na rozrywkowe granie, które prezentują.

Średnie tony / Wokale: Z początku słuchawki miały ją dosyć schowaną za innymi partiami, po wygrzewaniu pojawiła się w odpowiednim miejscu, choć lekko za mgiełką. Wokale są czyste i przejrzyste.

Wysokie tony: Typowa „chińska szkoła grania”, sybilanty potrafią zakłuć w niektórych miejscach, wysokich ilościowo jest z początku dużo, ale później się trochę chowają. Dalej jednak mają tendencję do kłucia w wyższych rejestrach. Nie jest to jednak uciążliwe i bezwarunkowo stałe, a tylko sporadyczne. Wybrzmiewanie mogłoby być lepsze, lecz jest dosyć czysto.

Izolacja: Na dobrym poziomie, tłumią dźwięki otoczenia praktycznie kompletnie. Na zewnątrz osoby również nie słyszą co nam „w duszy gra”.

Separacja instrumentów: Potrafi być naprawdę dobrze, jednak dużą rolę odgrywa tutaj jakość nagrań, bo wtedy słuchawki nie radzą sobie i wszystko potrafi zlać się w nieprzyjemną papkę. Obowiązkowo muzyka w dobrej, najlepiej bezstratnej, jakości.

Scena dźwiękowa: Trochę za bardzo napowietrzona wszerz, tak jakby na siłę. Nie ma zbyt wiele głębi, instrumenty i wokal jakoś się w niej odnajdują, ale nie jest wybitnie. 

Charakterystyka ogólna: Słuchawki grają wyraźnym „V”, potrzebują wygrzewania kilkadziesiąt godzin zanim zaczną grać odpowiednio. Rozrywkowo, dla ludzi, którzy lubią taką prezentację i nie boją się sybilantów, albo nie są zbyt na nie „uczuleni”.


Podsumowanie

Słuchawki w generalnym rozrachunku w swojej cenie są dobrą propozycją, jednak nie wybitną. Pierwszym warunkiem jest cierpliwość, trzeba je wygrzać i nie zrazić się do nich przy pierwszych kilkunastu godzinach. Po drugie musisz lubić rozrywkowe granie na planie „V”, delikatnie w stronę jasnego. Wytrzymują dosyć długo na jednym ładowaniu jak na słuchawki bezprzewodowe. Wygoda jaką otrzymuje się w parze z użytkowaniem T200 jest wybitna. To jest jedna z najważniejszych kwestii, które przemawiają za tymi TRN. Gdyby dodać trochę więcej „mięska” z dołu i obciąć najwyższe rejestry byłoby świetnie.


Słuchawki TRN T200 możecie zakupić w zaprzyjaźnionym sklepie AK Audio Store z moim kuponem rabatowym „RYAN”.

Link do aukcji ze słuchawkami: TRN T200

Dostępne kolory: czarny

Cena regularna: ???              Cena z kuponem: ???


1. Wchodzimy na aukcję, wybieramy co chcemy kupić i klikamy „Buy”.

2. Wybieramy metodę płatności np. Przelewy24/PayU, klikamy „+Leave message” zaraz pod produktem i wpisujemy notką do sprzedawcy nasz kod rabatowy (RYAN), po czym zamawiamy klikając „Place order”. W tym miejscu zanim klikniemy „Place order” można jeszcze ewentualnie użyć kuponów po prawej stronie – Select Coupon oraz Aliexpress Coupon.

3. Teraz po prostu zamykamy okno płatności (kartę z payu/przelewy24). Sprawi to, że nie opłacimy zamówienia od razu.

4. W tym momencie mamy zamówienie w „My orders” na Aliexpress, które nie zostało opłacone.

5. Czekamy na zmianę ceny przez sprzedawcę (robi to manualnie, zazwyczaj jest to wykonane na drugi dzień z samego rana – inna strefa czasowa) i wtedy dopiero opłacamy zamówienie klikając na „Pay now” przy produkcie w „My orders”.


TRN T200 [ENG]

wireless earphones review

Pudełko przódPudełko tył


After the successful test, in my opinion, the Yinyoo Q70 is time for something competitive from TRN. This is another popular brand of Chinese earphones available on a average budget. My experience with this brand is one of the most basic models of this manufacturer – the TRN V20, which in the period of their initial production was a very good proposition in its price range. So I don’t have much to do with the brand, it had ups and downs that discouraged me from trying something more expensive. I have also never tried TRN cables, which are quite popular on Aliexpress. It’s time to change that! The wireless T200 is the first one, and the V90 is waiting for dessert, in which I can hear the potential after the first listening session. Standard earphones purchased at the AK Audio Store, which I recommend due to my own experience with this store and the seller.


Accessories

Akcesoria

Standard, small, cardboard packaging as in the case of most earphones from China. The set includes a micro usb cable, a set of tips (S, M, L), user manual, warranty card, certificate, charging box and T200 earphones.


Product quality

PudełkoSłuchawki

When it comes to the quality of workmanship of both the earphones and the case, in both cases it is the same, slippery, glitter and fingering plastic. Rather, I would say it’s average when it comes to quality perceptions. Perhaps this is a disappointment after the well-made Q70s and in the direct comparison of the T200s they disappoint a bit. It’s okay, but I had higher expectations. The box does not have such a nice click on the magnets, and the case itself is quite light (36.9g). I know that TRN can try harder when it comes to quality, but here, unfortunately, nothing impresses in this aspect.


Comfort of use

Słuchawki przódSłuchawki tulejki

You can not complain about the comfort in these earphones. T200 are ergonomically shaped, fit properly, sit securely in the ear and do not fall out, and weigh only 5.3g. The sleeves are pretty standard for in-ear earphones, but longer than most TWS wireless earphones, from what I’ve noticed. So they fit most of the standard tips, such as my favorite KZ Starline. Personally, the factory tips, even in L size, were too small for me. Unfortunately, as far as I am concerned, it was difficult for me to choose the right one here, giving the correct seal. It worked, surprisingly, only on BQEYZ tips. In general, earphones are comfortable, but it probably depends on the structure and size of the individual’s ear, as is the case with most more profiled earphones.


Functions

The earphones can be operated using Bluetooth 5.0, along with the AAC and AptX codecs. We also have several variants of touch gestures on each of the earphones. To use them, basic knowledge of the operating instructions is required. As in the Q70, everything is automated, and the whole procedure is to take the earphones out of the case one by one, after which they go into standby mode or connect to the next available paired device. By default, the transmission has a range of 10 meters, I have not encountered problems with connectivity myself. The battery in each earpiece is 50mAh, and the case can hold up to 600mAh. Music playback time on a single charge is about 6-7 hours. We charge the earphones from the case within 1.5 hours. It is worth adding that the manufacturer boasts the IPX5 standard, which means „complete protection against water jets flowing from different directions with a capacity of up to 12.5 liters per minute”. For a holiday by the sea, it is so nice 😉 Of course, we also find here the Noise Cancellation technology supported by the Qualcomm CVC 8.0 chip, which will be useful in the city noise to disconnect from reality. The wireless standard also included a built-in microphone for calls via earphones.


Sound

Bass: Most of the time they sound nice, the bass is solid and you can feel it. But on some tracks, where it should sound solid from the bottom, it gets shallow and the bass has no contours at all. It is possible that it is a matter of warming up and later the low parties will define themselves better. So far, after about 25 lost hours, there is a certain unevenness here, which cannot be felt on other earphones. Most often, however, the low tones are really fine and, as a rule, they cannot be faulted. Quantitatively, the bass is moderate for the entertaining performance they present.

Mid tones / Vocals: At first the earphones had quite a bit of it hidden behind other parts, after warming it appeared in the right place, though slightly behind the haze. The vocals are clean and transparent.

Treble: A typical „Chinese school of playing”, sibilants can stab in some places, highs are at first a lot, but later hide a bit. Still, however, they tend to stick to the higher registers. However, it is not bothersome and unconditionally constant, but only sporadic. The decay could be better, but it is quite clean.

Isolation: At a good level, they suppress background noise almost completely. On the outside, people also cannot hear what is „playing in our soul”.

Instrument separation: It can be really good, but the quality of the recordings plays a big role here, because then the earphones can’t cope and everything can blend into an unpleasant mush. Music in good, preferably lossless, quality is obligatory.

Soundstage: A bit too much air in breadth, as if by force. There is not much depth, instruments and vocals somehow find their way in it, but it’s not outstanding.

General characteristics: The earphones play with a clear „V”, they need to be warmed up for several dozen hours before they start playing properly. Fun, for people who like such a presentation and are not afraid of sibilants, or are not too „allergic” to them.


Summary

Earphones, in general, are a good proposition at their price, but not outstanding. The first condition is patience, you need to warm them up and not get discouraged by them in the first several hours. Secondly, you have to like entertaining playing on set „V”, slightly towards the bright. They can last quite a long time on a single charge for wireless earphones. The convenience you get in tandem with the use of the T200 is outstanding. This is one of the most important points that speak for these TRNs. If I could add a little more „meat” from the bottom and cut the top registers, it would be great.


You can buy TRN T200 earphones in a friend’s AK Audio Store with my „RYAN” discount coupon.

Link to auction with earphones: TRN T200

Available colors: black

Regular price: ???             Price with coupon: ???


1. We enter the auction, choose what we want to buy and click „Buy”.

2. Choose the payment method, e.g. Przelewy24 / PayU, click „+ Leave message” right under the product and enter our rebate code (RYAN) with the seller, and then order by clicking „Place order”. Here, before you click „Place order” you can still use the coupons on the right – Select Coupon and Aliexpress Coupon.

3. Now we just close the payment window (payu card / transfers24). This means that we will not pay for the order right away.

4. At this time, we have an order in „My orders” on Aliexpress that has not been paid.

5. We are waiting for the seller to change the price (he does it manually, usually it is done the next day in the morning – another time zone) and then we pay the order by clicking „Pay now” next to the product in „My orders”.