16

BLON BL-05 [PL]

recenzja słuchawek dokanałowych

1


BLON BL-05… słuchawki, które przez wiele czynników w ostatnim czasie były jednymi z najbardziej kontrowersyjnych wyborów podejmowanych przy zakupach w środowisku muzycznym, a jednocześnie jedną wielką niewiadomą. W pewnym sensie stały się legendarne zanim w ogóle powstały. Zapowiadane już po premierze swojego poprzednika, modelu BL-03, jako słuchawki, które mają być dopracowane pod kątem wygody, z niezmienioną lub poprawioną charakterystyką dźwięku w stosunku do dotychczasowego króla sprzedaży ostatnich miesięcy. W zasadzie można zadać pytanie – kto nie miał lub nie słuchał BLON BL-03?

2

Model ten jednak miał swoje mankamenty, głównie w kwestii komfortu, wynikające z samej budowy słuchawek. Tak powstała idea wypuszczenia modelu poprawionego, wtedy jeszcze jako koncepcja, dzisiaj już jako gotowy twór, który by doczekać tego momentu przeszedł wiele teorii spiskowych. Doczekały się nawet swojej małej, własnej afery z jednym ze znanych recenzentów dotyczącej opinii na temat modelu testowego, w którym do przetwornika dynamicznego dodano piezoelektryk. Niestety taka wersja według opinii wstępnych testerów była tragicznie zestrojona. Koniec końców BL-05 zostały wypuszczone w dwóch wersjach – srebrne oraz.. srebrne, ale trochę ciemniejsze. Z przetwornika piezoelektrycznego zrezygnowano, a firma postawiła na komfort i ponowne strojenie obecnego w BL-03 przetwornika dynamicznego w celu poprawienia niuansów. Do mnie BL-05 dotarły po kilku poślizgach przekładanych terminów premiery sklepowej, ale teraz mogę w końcu zweryfikować obiegową opinię jakoby nowe słuchawki BLON nie były takie dobre jakie według oczekiwań miały być. Naturalnym też jest nieustanne nawiązanie do poprzednika, toteż recenzja będzie poniekąd mocno porównawcza. Zaczynamy!

5


Prezentacja zestawu

Zestaw składa się z:

 • pudełko
 • słuchawki BLON BL-05
 • kabel 2 pin TFZ 3,5 mm
 • 5 par tipsów silikonowych
 • materiałowy woreczek
 • instrukcja obsługi

12

Zauważyć trzeba na starcie, że akcesoria dodawane do BL-05 to dokładnie te same, które otrzymamy kupując BL-03. Zarówno kabel jest identyczny (niewygodny), materiałowe etui (różni się tylko nadrukiem), jak i ilość silikonowych tipsów oraz ich wygląd pozostały bez zmian. W tym przypadku różnic nie uświadczymy, co moim zdaniem można zaliczyć już na minus biorąc pod uwagę, że producent po premierze BL-03 był świadomy, że te akcesoria w praktycznie każdym przypadku są wymieniane przez kupujących i należałoby to w przyszłości poprawić. Idąc z ceną w górę oczekiwałbym, że zostanie dobrane coś lepszego. Tutaj więc będzie minus na dobry początek. Jednakże tak jak w przypadku BL-03 na pocieszenie mamy możliwość dokupić lepsze kable dedykowane do tego modelu, fotografie zamieszczam niżej.

9

16

Oba zbudowane są z 4 żył prawdopodobnie posrebrzanej miedzi. Wersje kolorystyczne to przezroczysta/srebrna oraz ciemniejsza grafitowo-brązowa. Kable nie są znakowane, ale wyprodukowała je firma Yinyoo. Sama jakość wykonania również przemawia za tą marką. Generalnie kable są miękkie, wygodne, pozytywnie wpływają na dźwięk, są solidne i moim zdaniem warto w nie zainwestować, gdyż fabryczny kabel nie nadaje się do codziennego użytku przez to, że wyciąga uporczywie słuchawki z uszu oraz jest mocno niekomfortowy. Mam tylko jedno zastrzeżenie do tych kabli – po otworzeniu woreczków, w których się znajdowały musimy je solidnie przewietrzyć bo niestety zapach, który prawdopodobnie źródło ma w izolacji żył kabla, przez dłuższy czas na początku jest lekko mówiąc nachalny. Jeśli ktoś zamawiał kiedykolwiek pchełki Vido i otwierał szczelnie zamknięty woreczek – wie o czym mówię.


Jakość wykonania / Wygląd

7

Słuchawki wykonano z tego samego materiału co wcześniejszy model – polerowana stal nierdzewna, co jest ogromną zaletą w moim odczuciu. Są wykonane naprawdę bardzo solidnie i tutaj nie można nic zarzucić producentowi – postarał się i nie oszczędzał na wykonaniu. Materiał nie wygląda tandetnie ani tanio jak w przypadku niektórych słuchawek, których powłoka udaje chrom czy połysk. Tutaj jest rzeczywiście dobrze tak samo jak u poprzednika. Waga słuchawek również jest odczuwalna, ale już w uszach nie przeszkadza, choć spotkałem się z negatywnymi opiniami na temat wagi BL-03 – recenzowane słuchawki ważą dokładnie tyle samo, więc spodziewać się można podobnych wrażeń. Sam design BL-05 nie do końca mi odpowiada, ponieważ lubię prostotę, a złote elementy i napisy mogły zostać w moim odczuciu pominięte i wyglądałoby to lepiej oraz dużo bardziej profesjonalnie. Może w przyszłości jakieś tłoczenia tak jak w przypadku słuchawek RHA? Jeśli chodzi o dołączone akcesoria to tutaj nie mogę pochwalić producenta bo, tak jak już wspomniałem, pierwsze dobre wrażenie po otwarciu pudełka zostaje przyćmione przez niezmienione względem BL-03 dodatki, nadające się tylko do wymiany na coś lepszego. Ze swojej strony polecam parować BLON z produktami marki Yinyoo, czy to opcjonalne akcesoryjne kable z dedykowanymi wtykami 2 pin TFZ (z odpowiednią końcówką), czy też można pokusić się o zwykłe dwupinowe wtyki i wtedy mamy już naprawdę szeroką gamę produktów do wyboru, tą cenową również. Kable takie mają też jedną ważną zaletę w przypadku użytkowania z tymi słuchawkami – odpychają na kilka milimetrów wtyki, co poprawia ogólne poczucie komfortu i izolację po założeniu.


Komfort użytkowania

4

Dobrnęliśmy do jednego z dwóch kluczowych elementów recenzji. Czy BL-05 komfortem przewyższają niedopracowane pod tym względem BL-03? Czy z BL-05 również będziemy musieli siłować się i znajdować milion sposobów na poprawienie wygody? Mam dobrą wiadomość – nowe słuchawki to zupełnie inna konstrukcja, całkowicie odbiegająca od pierwowzoru. Krótkie tulejki znane z BL-03, które dawały wszystkim w kość nie zmieniły się pod względem długości, mają delikatnie inną budowę jeśli chodzi o rowek (co akurat nie ma większego znaczenia w praktyce), ale przede wszystkim zostały skierowane mocniej pod kątem. W połączeniu z bardziej owalno-prostokątną budową BL-05 przynosi to fenomenalne efekty! Słuchawki są mniejsze od BL-03, mają nakreślony odpowiedni kształt, który dopasowuje się lepiej do ucha, wypełnia je i zasysa do środka, zupełnie jak słuchawki customowe. W zupełnej odwrotności są BQEYZ Spring 1, które mimo wydawałoby się normalnej budowy jednak odstają od ucha i nie chcą do niego przylegać. BL-05 izolują świetnie.

6

Z całą pewnością i przekonaniem można stwierdzić, że zmiana budowy i kształtu słuchawek została wykonana tak jak powinno być to od samego początku. Przy okazji nowy model przypomina mi z wyglądu słuchawki BQEYZ K2/KC2, będąc ich jakby mniejszą wersją, w metalicznym połysku. Podsumowując, BLON wykonał kawał dobrej roboty i poprawił to co wielu użytkownikom uniemożliwiało korzystanie z BL-03. Żeby nie było tak kolorowo – oczywiście fabryczny kabel, jeśli chcemy go używać, w dalszym ciągu w pewnym stopniu będzie próbował nam uprzykrzyć życie wyciągając nam słuchawki z uszu czy uwierając przez zbyt mocno nakręcone odcinki pamięciowe.


Specyfikacja techniczna

 • Rodzaj przetworników: 1 x przetwornik dynamiczny 2nd Generation 10mm CNT Diaphragm
 • Impedancja: 32 Ohm
 • Czułość: 108 dB
 • Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20 KHz
 • Kabel: 3.5 mm z pozłacanym L-jackiem, 2 pin 0,78mm TFZ, odcinki pamięciowe, 1.2 m długości
 • Materiał wykonania: polerowana stal nierdzewna

Dźwięk

8

Niskie tony bardzo dobrej jakości, mocne i szybkie uderzenia. Bas bardzo czysty, spójny zwarty, czasami mruczący i wibrujący, generalnie nie wybijający się bardzo na pierwszy plan. Subbas ma odpowiednie uderzenie, midbas nie narzucający się, bez uciążliwości typu buczenie czy dudnienie. Ilościowo mniej go niż w BL-03, jest bardziej techniczny niż rozrywkowy, ale potrafi dać o sobie znać i daje fenomenalne tło do każdego utworu, przede wszystkim tych rozrywkowych.

Tony średnie są przejrzyste, mniej krzykliwe i zdystansowane w stosunku BL-03, wokale brzmią świetnie i są lepiej zarysowane, ale też trochę mniej detaliczne w porównaniu do BL-03, choć akurat mi to bardziej odpowiada bo w poprzednim modelu wydaje się, że są sztucznie podbite i nie tak naturalne i spokojne jak w recenzowanych słuchawkach.

Wysokie tony bardzo czyste, mniej szeleszczące, spokojniejsze oraz gładsze. Dużo przyjemniej się tego słucha, nic nie kłuje, głowa nie boli, są bardzo bezpieczne, ale zarazem oddają odpowiednią ilość mikrodetali i wyciągają instrumenty w odpowiednie rejestry, odpowiednio napowietrzając brzmienie. Absolutnie nie ma mowy o żadnych sybilantach – to tak dla wrażliwych.

Holografia lekko mniejsza i bardziej intymna przestrzeń niż w BL-03, słuchawki grają nienachalnie, czysto, są mocniej zrównoważone, lepsze jakościowo i technicznie. Scena jest dobrze poukładana, napowietrzona, odpowiednie plany są zarysowane, a instrumenty wybrzmiewają odpowiednio i są wyciągane detalami w wyższe i niższe rejestry z zachowaniem spójności.

Charakterystyka zrównoważona i zachowawcza, wyrównana. Jest rozrywkowo, ale spójnie i bez większych wahań między rejestrami, technicznie bardzo dobrze.


Porównania

15

BLON BL-05 vs BLON BL-03: Ten akapit to chyba to na co wszyscy czekają najbardziej. Król przedziału budżetowych słuchawek i jego następca, zapowiadany od wielu miesięcy. Poczynając od najniższych partii dźwiękowych to bas w nowym produkcie jest lekko odchudzony, jakościowo jest bardzo dobrze i w zasadzie technicznie jest to to samo tylko ilość się zmieniła. Nie znaczy to jednak, że basu jest mało czy go brakuje, subbas jest wyczuwalny w BL-05 namacalnie, ale midbas znów nie buczy nam nieustannie w uchu. Nowy model przy trochę mniejszej ilości basu jest również lekko przyciemniony w sygnaturze. BL-05 są ogólnie cichsze od BL-03 w identycznych warunkach grania, przez co może wydawać się, że są wycofane względem poprzednika. Moim zdaniem są po prostu bardziej zachowawcze i lekko stonowane, choć nie anemiczne. Jakościowo średnica jest bardziej przejrzysta, a wysokie tony są dużo lepszej jakości, w BL-03 w bezpośrednim starciu słyszę szelesty i szmery, szczególnie w wysokich rejestrach, czego nie ma w BL-05. Tutaj jest bardzo czysto, strojone są na mniej krzykliwe, są bardziej gładkie i wyrównane. Jednocześnie idąc tym tropem odkryjemy, że BL-05 są trochę mniej detaliczne niż BL-03, ale nie jest to duża różnica. Trochę w guście słuchawek BQEYZ i dwóch modeli K2 oraz KC2 – ten sam przetwornik i inne strojenie. Tam wyglądało to tak, że K2 były rozrywkową V’ką z brakami w środkowej partii, a KC2 są praktycznie idealnym przykładem świetnego strojenia w charakterze neutralnym z cudowną średnicą. Tam, mimo praktycznie tej samej obudowy różniącej się tylko zewnętrznymi przetłoczeniami różnice w dźwięku były dosyć mocno wyraźne. Tutaj nie są drastyczne, aczkolwiek wyczuwalne po wsłuchaniu się i poprawiające ogólny komfort oraz odczucia podczas korzystania ze słuchawek. Przy okazji można dodać, że zakładając kabel ze srebra trochę tych detali dodatkowo wyciągniemy, a będą lepiej wybrzmiewać niż w BL-03. Wracając, zasadzie będąc zupełnie szczerym BL-03 straciły w moich oczach pod kątem przyjemności ze słuchania i mniej chętnie po nie sięgam (już chętniej obecnie po Spring 1) – nowy twór BL-05 jest bardziej równy dźwiękowo i przyjemniej mi się ich używa, podczas gdy w BL-03 na tym samym poziomie głośności odczuwam mało pozytywny jazgot, po którym boli mnie głowa – już wiem dlaczego BL-03 odstawiałem na dłuższy czas ze zmęczeniem, mimo ogromnego zadowolenia podczas użytkowania. BL-05 to krok w dobrą stronę, a jeśli chodzi o mnie to jestem szczęśliwy, że BLON porzucił plany na umieszczenie przetwornika piezolektrycznego (który dodałby tylko kolejnej ostrości do bardzo żwawych BL-03) w słuchawkach i stwierdził, że ujarzmiając BL-03 oraz dodając do nich trochę jakości wyjdzie z tego coś dobrego. Scena w BL-05 jest dobrze rozciągnięta i poukładana, a dźwięki są głębokie i dobrze wybrzmiewają. W zasadzie podobnie jest w BL-03, ale tam jest krzykliwiej, a przecież BL-05 krzykliwe nie są, a instrumenty i wokale na scenie również brzmią imponująco, gdzie przy okazji dynamika została lekko poprawiona. Myślę, że wielu osobom spodoba się ta „poprawiona wersja BL-03” w kwestii zarówno dźwiękowej, jak i komfortu. Byle zamknąć oczy przed założeniem.. 😀

14

BLON BL-05 vs URBANFUN YBF-ISS014: Urbanfun to ciekawy wynalazek, o którym słów kilka muszę napisać. Po wypuszczeniu słuchawek BLON BL-03 firma Urbanfun postanowiła zaprezentować swój model YBF-ISS014, który do złudzenia z wyglądu przypomina lekko zmodyfikowane BL-03. Dziwnym trafem zmiany dotyczyły wyszczególnionych przez klientów wad tychże słuchawek, takich jak krótkie tulejki, słaby fabryczny kabel, niezbyt dobre fabryczne tipsy. Urbanfun wypuścił dwa razy droższe słuchawki, poprawiając jakoby te wady, dodając porządny kabel (przy okazji zmieniając złącze 2 pin TFZ na MMCX), zestaw porządnych tipsów oraz pianek i pięknie wyglądające akcesoria oraz etui, a to wszystko opakowane imponującym i eleganckim pudełkiem. Tylko co z dźwiękiem? Pierwsze co rzuca się na pierwszy plan w ISS014 to mocny i wyraźny bas, a konkretniej solidna podstawa subbasowa oraz ciepłe i przyjemne brzmienie. Porównując do BL-05 niskie tony są bardzo podobnie oddane, z tą samą kontrolą, szybkością. Z tym, że od Urbanfun bije większa ciepłota, aczkolwiek jest przyjemna i lekka, a same BLON’y tego basu ilościowo mają troszkę mniej i ma on mniejszą masę. W kwestii technicznej nie mam nic do zarzucenia w obu parach, po prostu różnią się wypełnieniem tego pasma. Po założeniu BL-05 od razu zauważyć można też większą przestrzeń i lekkość oraz napowietrzenie względem ISS014, które są trochę węższe jeśli chodzi o scenę. Na pewno BLON’y są nieco chudsze, ale nie można powiedzieć, że bardzo jasne w stosunku do ISS014. Wybrzmiewanie wokali i sama przyjemność z ich odsłuchu jest podobna, nieco intymna, ale dobrze oddana na planie. Technicznie prezentują podobny poziom, gdzie BLON przez napowietrzenie sprawiają wrażenie, że mają więcej detali, ale moim zdaniem to pozory bo ISS014 technicznie grają dobrze, a same detale po prostu są lekko schowane za ciepłotą, acz obecne i można się ich bez problemu doszukać tak jak w przypadku BL-05. Wysokie tony oddane są wyraźnie, nieprzesadnie w obu słuchawkach, gdzie BL-05 wyciągają je na trochę wyższe rejestry, jednak nigdy nie dopuszczając do głosu sybilantów. Nie mogę ani o jednej parze, ani o drugiej napisać złego słowam bo obie pary grają dobrze, lecz z nastawieniem delikatnie na inne strojenie i technikalia. W obu przypadkach nie można mówić o jakichkolwiek nieprzyjemnościach z odsłuchu, a różnice wynikają z preferencji i ciężko mi znaleźć jednoznacznego faworyta tego pojedynku.


Podsumowanie

3

BLON BL-05 to udana kontynuacja modelu BL-03, który pod wieloma względami miał pewne brakim, co nie przeszkadzało mu w zdobyciu ogromnej popularności (sam mam dwie pary) i zadowolenia użytkowników. Społeczność zaczęła wymieniać się spostrzeżeniami, poglądami, parowaniem z innymi akcesoriami i efektami, tworzyć modyfikacje poprawiające dźwięk czy komfort. BL-05 w zasadzie ucina przynajmniej część dotyczącą dźwięku – już nie musimy obcinać filtrami wysokich czy odejmować tasiemką basu jak w przypadku BL-03. Dostajemy słuchawki lepsze technicznie, odpowiednio wyważone i dostrojone w bezpieczny sposób, przyjemny dla ucha. Mogę uznać to za upgrade w stosunku do BL-03, które też są bardzo dobrymi słuchawkami, jednak niektóre ich negatywne detale żyją w mojej świadomości cały czas. W BL-05 poprawiono również budowę słuchawek, przez co zupełnie inaczej układają się w uchu i dodają do kwestii komfortu ogromny plus. Są tylko dwa minusy, które osobiście w pewien sposób przeżywam – wygląd, który nie do końca mi odpowiada, chociaż na żywo są ładniejsze niż na zdjęciach reklamowych. Druga kwestia to taka, że wraz ze wzrostem ceny producent nie pokusił się o dodanie do słuchawek lepszych akcesoriów, a cały komplet jest wyjęty żywcem z modelu BL-03. Poza tym, wielki pozytyw i po wstępnym sceptycznym nastawieniu do tego modelu po negatywnych słuchach w sieci oraz aferze z piezoelektrykiem – muszę zaprzeczyć, że BLON popsuło nowy model, jednocześnie przekonując się, że nie warto przejmować się pogłoskami. Chyba BL-05 trochę strąciło koronę króla 😉


Słuchawki BLON BL-05 możecie zakupić w zaprzyjaźnionym sklepie AK Audio Store z moim kuponem rabatowym „RYAN”.

Dostępne kolory: srebrny, gun

Link do aukcji ze słuchawkami: LINK 1LINK 2

Cena regularna: ???

Cena z kuponem: 36$ bez mikrofonu, 37$ z mikrofonem

W przypadku zakupu z dodatkowym kablem ceny to kolejno 46,5$ (wersja bez mikrofonu) oraz 47,5$ (wersja z mikrofonem)


1. Wchodzimy na aukcję, wybieramy co chcemy kupić i klikamy „Buy”.

2. Wybieramy metodę płatności np. Przelewy24/PayU, klikamy „+Leave message” zaraz pod produktem i wpisujemy notką do sprzedawcy nasz kod rabatowy (RYAN), po czym zamawiamy klikając „Place order”. W tym miejscu zanim klikniemy „Place order” można jeszcze ewentualnie użyć kuponów po prawej stronie – Select Coupon oraz Aliexpress Coupon.

3. Teraz po prostu zamykamy okno płatności (kartę z payu/przelewy24). Sprawi to, że nie opłacimy zamówienia od razu.

4. W tym momencie mamy zamówienie w „My orders” na Aliexpress, które nie zostało opłacone.

5. Czekamy na zmianę ceny przez sprzedawcę (robi to manualnie, zazwyczaj jest to wykonane na drugi dzień z samego rana – inna strefa czasowa) i wtedy dopiero opłacamy zamówienie klikając na „Pay now” przy produkcie w „My orders”.


 

BLON BL-05 [ENG]

in-ear earphones review

1


BLON BL-05… earphones, which for many factors have recently been one of the most controversial choices made when buying something in a music environment, and at the same time one big unknown thing. I think, they became legendary before they even came into existence. Announced after the premiere of its predecessor, the BL-03 model, as earphones to be refined for comfort, with unchanged or improved sound characteristics compared to the current sales king of recent months. In principle, you can ask a question – who didn’t have or listen to BLON BL-03?

2

This model, however, had some disadvantages, mainly in terms of comfort, resulting from the very construction of the earphones. This is how the idea of ​​releasing the revised model arose, first as a concept, today as a well-made finished product, passed many conspiracy theories. They even had their own small scandal with one of the known reviewers about the test model in which a piezoelectric was added to the dynamic driver. Unfortunately, such a version according to testers’ opinions was tragically tuned. In the end, BL-05 were released in two versions – silver and … silver, but a little darker. The piezoelectric driver was abandoned, and the company focused on comfort and re-tuning of the current dynamic driver in BL-03 to improve the nuances. I got BL-05 after a little delay in the premiere, but now I can finally verify the opinion that the new BLON earphones are not as good as expected. Reference to the predecessor is also natural, so the review will be somewhat comparative. Lets get it started!

5


Presentation of the set

The set consists of:

 • box
 • BLON BL-05 earphones
 • 2 pin cable TFZ 3,5 mm
 • 5 sets of silicone tips
 • pouch bag
 • user manual

12

It should be noted at the beginning that the accessories added to BL-05 are exactly the same that we get when buying BL-03. Both the cable is identical (uncomfortable), the material case (differs only in the print), and the number of silicone tips and their appearance remained unchanged. In this case, the differences will not show, which in my opinion can already be pointed as a minus, considering that the manufacturer after the premiere of BL-03 was aware that these accessories in almost every case are replaced by buyers and this should be improved in the future. Going up with the price I would expect something better to be chosen. So here will be a minus for a good start. However, as in the case of the BL-03 for consolation, we have the opportunity to buy better cables dedicated to this model, posted in photos below.

9

16

Both are made of 4 cores, probably silver-plated copper. The color versions are transparent / silver and darker graphite-brown. The cables are not marked, but they were manufactured by Yinyoo. The very quality of workmanship also speaks good for this brand. Generally, the cables are soft, comfortable, positively affect the sound, are solid and in my opinion it is worth investing in them, because the factory cable is not suitable for everyday use because it pulls the earphones from the ears and is very uncomfortable. I have only one regret to these cables – after opening the bags in which they were located, we need to ventilate them thoroughly, because, unfortunately, the smell, which probably the source is in the braid of the cable, for a long time at the beginning is slightly intrusive. If anyone ever ordered Vido earbuds and opened a sealed bag – they know what I’m talking about.


Product quality / General look

7

The earphones are made of the same material as the previous model – polished stainless steel, which is a huge advantage in my opinion. They are made really solidly and here you can not fault the manufacturer – he tried do best and did not cut costs on materials. The BL-05 does not look trashy or cheap, as in the case of some earphones, whose coating pretends to be chrome or gloss. Here it is indeed as good as its predecessor. The weight of the earphones is also felt, but it does not bother you in the ears, although I have encountered negative opinions about the BL-03 weight – reviewed earphones weigh exactly the same, so you can expect similar impressions. The BL-05 design alone does not quite suit me, because I like simplicity, and golden elements and inscriptions may have been omitted in my opinion and it would look better and much more professional. Maybe in the future some graver as in the case of RHA earphones? As for the included accessories, here I can not praise the manufacturer because, as I said, the first good impression after opening the box is overshadowed by the unchanged BL-03 accessories, only suitable for replacement for something better. For my part, I recommend pairing BLON with Yinyoo products, whether it’s optional accessory cables with dedicated 2 pin TFZ connectors (with the appropriate terminal), or you can try the usual two-pin plugs and then we have a really wide range of products to choose from, the price also. Such cables also have one important advantage when used with these earphones – they push the connectors up a few millimeters, which improves the overall sense of comfort and isolation after insertion.


Comfort of use

4

There we go, we have already one of the most important elements of the review. Is BL-05 superior to the underdeveloped BL-03 in comfort? Will we also have to wrestle with BL-05 and find a million ways to improve comfort? I have good news – the new earphones are a completely different design, completely different from the original. Short sleeves known from BL-03, which gave everyone a bad feel did not change in length, have a slightly different build (which does not really matter in practice), but above all they were directed more at an angle. In combination with the more oval-rectangular construction of BL-05 it brings phenomenal effects! The earphones are smaller than BL-03, have the right shape outlined, which fits better to the ear, fills them and sucks inside, just like custom earphones. The reverse is the BQEYZ Spring 1, which, despite the seemingly normal construction, stick out of the ear and does not want to stick to it. BL-05 insulates well.

6

It can be said with certainty that the change in the design and shape of the earphones was made well as it should be from the very beginning. By the way, the new model reminds me of the appearance of the BQEYZ K2 / KC2 earphones, being like a smaller version, in metallic gloss. In summary, BLON did a good job and improved what many users prevented using BL-03. Let it not be so colorful – of course the factory cable, if we want to use it, it will still try to make our lives a little bit troublesome by pulling earphones out of our ears or staggering through too much memory sections.


Technical specification

 • Type of drivers: 1 x 2nd Generation 10mm CNT Diaphragm dynamic driver
 • Impedance: 32 Ohm
 • Sensitivity: 108 dB
 • Frequency response: 20 Hz – 20 KHz
 • Cable: 3.5 mm with gold-plated L-jack, 2 pin 0.78 mm TFZ, memory sections, 1.2 m long
 • Material: polished stainless steel

Sound

8

Low tones of very good quality, strong and fast beats. The bass is very clean, coherent, sometimes purring and vibrating, generally not very prominent. The subbas has the right punch, the midbas are not overbearing, without nuisance such as humming or rumbling. Quantitatively less of it than in BL-03, it is more technical than entertainment, but it can make itself felt and gives a phenomenal background to any song, especially the entertainment ones.

Middle tones are transparent, less flashy and distanced in relation to BL-03, vocals sound great and are better outlined, but also a little less detailed compared to BL-03, although it suits me better because in the previous model it seems that they are artificially conquered and not as natural and calm as in reviewed earphones.

High tones very clean, less rustling, calmer and smoother. It’s much nicer to listen to it, nothing sticks, the head does not hurt, they are very safe, but at the same time they give the right amount of microdetails and pull the instruments into the appropriate registers, properly aerating the sound. Absolutely no sibilants – it is so for the vulnerable.

Holography slightly smaller and more intimate space than in the BL-03, the earphones sound unobtrusively, clean, are more balanced, better quality and technically. The stage is well arranged, aerated, the appropriate plans are outlined, and the instruments sound properly and are pulled out in details into higher and lower registers with consistency.

Balanced and neutral characteristics, even. It is entertainment, but coherently and without major fluctuations between registers, technically very good.


Comparisons

15

BLON BL-05 vs BLON BL-03: This paragraph is probably what everyone is waiting for the most. King of the budget earphones range and its successor, announced for many months. Starting from the lowest sound parts, the bass in the new product is slightly slimmed down, the quality is very good and basically it is the same, only the quantity has changed. This does not mean, however, that the bass is scarcely or lacking, the subbass is palpable in the BL-05, but the midbass does not constantly disturb in our ear. The new model with a little less bass is also slightly darkened in the signature. BL-05 are generally quieter than BL-03 in identical playing conditions, which may seem to be withdrawn from their predecessor. In my opinion, they are simply more conservative and slightly subdued, although not anemic. The midrange is clearer and the treble is of a much better quality, in BL-03 I hear rustling and murmurs in a direct comparison, especially in high registers, which is not found in BL-05. Here it is very clean, they are tuned for less flashy, they are smoother and more even. At the same time, following this trail we will find that BL-05 are a little less detailed than BL-03, but this is not a big difference. A bit like the BQEYZ earphones and two models K2 and KC2 – the same driver and different tuning. There, it looked like K2 were an entertainment V tuned with lacks in the middle part, and KC2 are practically an ideal example of great tuning in a neutral character with a wonderful middle tones. There, despite practically the same shells, the differences in sound were quite pronounced. Here they are not drastic, but noticeable after listening and improving the overall comfort and sensations when using earphones. By the way, it can be added that assuming a silver cable some of these details will be additionally pulled out, and they will sound better than in BL-03. Returning, basically being completely honest, BL-03 have lost in my eyes in terms of listening pleasure and I less readily use them (now I prefer Spring 1 more) – the new creation of BL-05 is more equal in sound and I enjoy using them more when in BL-03 at the same volume level I feel a little positive clamor, after which my head hurts – I already know why BL-03 I put down for a long time with fatigue, despite the enormous satisfaction during use. BL-05 is a step in the right direction, and as far as I am concerned, I am happy that BLON abandoned plans to place a piezolectric driver (which would only add another focus to very lively BL-03) in the earphones and stated that by calming down BL-03 and adding some quality to them will do something good. The stage in BL-05 is well stretched and arranged, and the sounds are deep and well-resounding. In principle, it is similar in BL-03, but there is noisy, and yet BL-05 are not flashy, and the instruments and vocals on the stage also sound impressive, where the dynamics was slightly improved. I think many people will like this „improved version of BL-03” in terms of both sound and comfort. Just close your eyes before putting on… 😀

14

BLON BL-05 vs URBANFUN YBF-ISS014: Urbanfun is an interesting invention about which I have to write a few words. After releasing BLON BL-03 earphones, Urbanfun decided to present their model YBF-ISS014, which looks like a slightly modified BL-03. Strangely enough, the changes concerned the disadvantages of these earphones specified by customers, such as short sleeves, a weak factory cable, and not very good factory tips. Urbanfun has released twice as expensive earphones, supposedly improving these disadvantages, adding a decent cable (by changing the 2 pin TFZ connector to MMCX by the way), a set of decent tips and foams and beautiful-looking accessories and a case, all packed with an impressive and elegant box. Just what about sound? The first thing that comes to the head in the ISS014 is a strong and clear bass, and more specifically a solid sub-bass base and a warm and pleasant sound. Comparing to BL-05, the low tones are very similarly reproduced, with the same control, speed. With the fact that Urbanfun beats a higher warmth, although it is pleasant and light, and the BLONs of this bass themselves have a bit less quantitatively and it has less weight. In technical terms, I have nothing to complain about in both pairs, they just differ in the filling of this frequency. After wearing BL-05, you can immediately notice a larger space and lightness and aeration relative to ISS014, which are a bit narrower when it comes to the stage. Certainly BLONs are a bit thinner, but you can not say that they are very bright compared to ISS014. The sound of vocals and the sheer pleasure of listening to them are similar, somewhat intimate, but well depicted on the set. Technically they present a similar level, where BLON by aeration give the impression that they have more details, but in my opinion they appear because the ISS014 sound technically well, and the details themselves are just slightly hidden behind the warmth, but present and can be found without any problem as in BL-05. The treble is clearly expressed, not exaggerated in both earphones, where the BL-05 pulls them to slightly higher registers, but never allowing sibilants to speak. I can not write a bad word about one pair or another, because both pairs play well, but with a gentle focus on other tuning and technicalities. In both cases, you can’t talk about any unpleasantness from the listening session, and the differences result from your preferences, and it’s hard for me to find a clear favorite of this duel.


Summary

3

BLON BL-05 is a successful continuation of the BL-03 model, which in many respects had some faulties, which did not prevent him from gaining huge popularity (I have two pairs myself) and user satisfaction. The community began to exchange insights, views, pairing with other accessories and effects, create modifications to improve sound and comfort. The BL-05 basically cuts off at least the part related to the sound – we no longer have to cut the high filters or subtract the bass ribbon as in the shell of BL-03. We get earphones that are technically better, properly balanced and tuned in a safe way, pleasant to the ear. I can consider it an upgrade compared to BL-03, which are also very good earphones, but some of their negative details live in my consciousness all the time. The design of earphones has also been improved in BL-05, which makes them look different in the ear and adds a huge plus to comfort. There are only two minuses that I personally experience in a way – a look that I do not quite like, although live they are prettier than in advertising pictures. The second issue is that with the increase in price, the manufacturer was not tempted to add better accessories to the earphones, and the whole set is taken alive from the BL-03 model. In addition, a great positive and after the initial skeptical attitude to this model after negative hearing on the network and the piezoelectric scandal – I have to deny that BLON „broke” the new model, while convincing myself that it is not worth worrying about the rumors. I think BL-05 a bit knocked down the king’s crown 😉


You can buy BLON BL-05 earphones in a friend’s AK Audio Store with my „RYAN” discount coupon.

Available colors: silver, gun

Link to auction with earphones: LINK 1LINK 2

Regular price: ???

Price with coupon: 36$ without mic, 37$ with mic

If you want to buy it with additional optional cable the prices will be: 46,5$ without mic oraz 47,5$ with mic


1. We enter the auction, choose what we want to buy and click „Buy”.

2. Choose the payment method, e.g. Przelewy24 / PayU, click „+ Leave message” right under the product and enter our rebate code (RYAN) with the seller, and then order by clicking „Place order”. Here, before you click „Place order” you can still use the coupons on the right – Select Coupon and Aliexpress Coupon.

3. Now we just close the payment window (payu card / transfers24). This means that we will not pay for the order right away.

4. At this time, we have an order in „My orders” on Aliexpress that has not been paid.

5. We are waiting for the seller to change the price (he does it manually, usually it is done the next day in the morning – another time zone) and then we pay the order by clicking „Pay now” next to the product in „My orders”.