13

KBear Diamond [PL]

recenzja słuchawek dokanałowych

1

2


Najnowsze flagowe słuchawki KBear to ciekawy produkt, z racji, że zostały stworzone w kolaboracji bezpośrednio z dwiema osobami z zewnątrz firmy. Są to pasjonaci sprzętu audio, z popularnego zagranicznego forum Head-Fi, którzy wspomagali producenta tworząc kilka wersji produktu, by finalnie wyprodukować model Diamond – nazwany tak przez samą społeczność forumową. Całość została dobrana w taki sposób, aby nie trzeba było nic zmieniać w konfiguracji słuchawek, a ogół tworzył idealny zestaw do odsłuchu już po pierwszym otwarciu pudełka. To wszakże zaskakuje…


Prezentacja zestawu

3

4

Zestaw składa się z:

 • pudełko
 • słuchawki KBear Diamond
 • kabel 2 pin 3,5 mm
 • 2 x tipsy piankowe uniwersalne
 • 2 x zestaw tipsów silikonowych S, M, L
 • skórzane etui
 • karta gwarancyjna / instrukcja obsługi

Pierwsza styczność ze słuchawkami była zaskakująco pozytywna. Paczka okazała się być w nienaturalnie dużym rozmiarze. W pierwszej chwili pomyślałem, że może sprzedawca pomylił się i wysłał mi 2 lub 3 pary słuchawek… stąd ta monstrualność. Odsłaniając kolejne warstwy przesyłki moim oczom ukazało się wspomniane opakowanie KBear. Duże, eleganckie, w twardej oprawie. Matowa czerń i minimalistycznie nadrukowane logo producenta nie zdradzały zupełnie co i w jakiej formie miałoby znaleźć się w środku. Jedynie na odwrocie została umieszczona naklejka z podstawowymi informacjami o produkcie. Bardzo pozytywne wrażenie nie minęło po zdjęciu wierzchniej pokrywy pudełka. W środku pięknie rozplanowane miejsce na słuchawki, dwie pary pianek (czarne oraz szare) oraz w drugiej kolumnie dodane, przykuwające uwagę, skórzane etui na magnesowe klipsy w kolorze brązowym. Bardzo gustownie! W etui ponadto znajdziemy dwa zestawy silikonowych tipsów w osobnych woreczkach strunowych oraz miedziany posrebrzany kabel o długości 1,2 metra z wtyczką 3,5 mm. Nakładki są dołączone w dwóch wersjach – przezroczysto-grafitowe z czerwonymi środkami oraz zupełnie czarne. Wersja czarna ma trochę miększe tulejki, a czerwona grubsze i twardsze. Oba zestawy silikonów posiadają zewnętrzny otwór w rozmiarze tulejki słuchawek (dosyć duży) oraz po nałożeniu sama tulejka jest dosyć blisko ucha, co sprawia, że Diamond leżą w uchu dosyć „płasko”. Osobiście przetestowałem również moje ulubione KZ Starline, a z nimi przetwornik jest już trochę dalej od ucha oraz sam dźwięk nabiera większej głębi. Z izolacją i dopasowaniem trzeba się trochę pobawić, bowiem słuchawki są bardzo wrażliwe na każde zmiany, czy to jeśli chodzi o tipsy, izolację, czy sam kabel. Ten dołączony do zestawu jest jednak świetnej jakości, bardzo miękki, a przy tym solidny.  Widać, że nie oszczędzano na materiałach, a same słuchawki nie zostały wrzucone w jak najmniejsze pudełko żeby obciąć koszta. Tutaj dostajemy produkt premium, który został zapakowany tak jak powinno to wyglądać. Flagowiec pełną parą!


Jakość wykonania

7

8

Słuchawki wykonano metodą maszynowego wycinania CNC z aluminium, a obudowę pomalowano proszkowo w jedyny dostępny na ten moment matowy kolor Sage Green. Moim zdaniem na żywo są jeszcze ładniejsze niż na renderach z Internetu. Obudowa od strony ucha jest gładka na całej powierzchni, a od zagięcia kontrastuje z ostrym zakończeniem w elegancki sposób. Nie wpływa to w żadnym wypadku na komfort użytkowania. Na zewnętrznej powierzchni słuchawek umieszczono panel z prawdziwego carbonu, który wizualnie prezentuje się bardzo dobrze. Tulejka słuchawek również została wykonana z metalu, jest to jak podaje producent pozłacana miedź. Solidny kawałek sprzętu, do którego dopasowano po wielu próbach kabel z posrebrzanej miedzi. Jest on wykonany bardzo solidnie, posiada prawie niewidocznie wpasowane odcinki pamięciowe, metalowy splitter wraz ze ściągaczem oraz sygnowane logiem KBear rzepowe zapięcie. Wizualnie, jak i jakościowo prezentuje się to świetnie, szczególnie jak na komplet fabryczny i to w tak atrakcyjnej kwocie. Dołączone do zestawu pianki zachowują się podobnie do pianek Comply, mają podobną fakturę i plastyczność, przez co ugniatają się odpowiednio i trzymają kształt przez czas, który pozwoli nam je umieścić prawidłowo w uchu (niektóre chińskie pianki niestety ciężko umiejscowić właśnie przez zbyt krótki efekt pamięci lub zupełny jego brak). Są miękkie, przyjemne w dotyku i użytkowaniu. Silikonowe tipsy są wykonane z dosyć standardowego jak na chińskie akcesoria materiału, ale mają dosyć płaską powierzchnię jeśli chodzi o głębokość oraz duży otwór na tulejkę. Może to być z początku dziwne doświadczenie, co również ma wpływ bezpośrednio na dźwięk.

6

5

Jako główne akcesorium należy wymienić i pochwalić również skórzane etui w kolorze brązowym. Bardzo eleganckie, świetnie wykonane, reprezentacyjne. Na przodzie wytłoczone logo producenta, w środku pokryte bardzo przyjemnym w dotyku welurem, chroniącym słuchawki przed porysowaniem. Przeszycia na całej powierzchni są bardzo szykowne, a etui mógłbym z przyjemnością spokojnie kupić jako osobne akcesorium.


Komfort użytkowania

9

Fabryczny komplet Diamond z dołączonym kablem oddaje taki komfort jak większość moich słuchawek dopiero po zmianie przewodu na inny, kupiony osobno za niekiedy przewyższającą zakup słuchawek kwotę. Tulejka w słuchawkach jest dosyć duża i długa, ale nie powoduje to dyskomfortu, a wręcz pomaga w dopasowaniu odpowiednich tipsów, a te trzymają się na niej bardzo pewnie. W kwestii komfortu nie mam się zupełnie czego doczepić, a zazwyczaj jest to uwierająca po jakimś czasie obudowa czy zbyt mało giętki przewód lub potworne odcinki pamięciowe. Tutaj nic takiego nie ma miejsca, obudowa jest wyprofilowana i wygładzona, a po wielu godzinach nie męczy ani nie uwiera w żaden sposób. Kabel jest giętki i solidny, a odcinki pamięciowe idealnie wyprofilowane pod ucho. Przy tym również nie widać ich zbytnio ani nie czuć. Nie próbują również wyciągać nam słuchawki z ucha jak fabryczny kabel w Blon BL-03 czy BQEYZ BQ3. Efekt zupełnie jak przy niefabrycznych oraz wydawałoby się lepszych kablach zewnętrznych firm, które można kupić również na Aliexpress. Tutaj nie trzeba tego robić. W porównaniu do kabla np. z BQEYZ Spring 1, gdzie mamy kabel solidny i dobrze wykonany, acz dosyć sztywny i mało przyjazny w użytkowaniu, ten z KBear Diamond jest stworzony do tego by komfort był przodującym kryterium i nie chciano tego akcesorium zmieniać na inne. Jest to jednak efekt zamierzony, bo słuchawki strojone były właśnie z tym konkretnym modelem kabla ze względu na wpływ na dźwięk. Może mógłbym się przyczepić do wtyczek, że nie są tak ładne jakbym chciał by były w słuchawkach flagowych, choć to kwestia wizualna i preferencyjna. Izolacja jest na ponadprzeciętnym poziomie, z poziomu słuchacza nie docierają do nas dźwięki otoczenia. Jednak sprawa ma się inaczej z wyciekami dźwięku, bo osoby z zewnątrz będą potrafiły usłyszeć czego słuchamy. Nie jest to przepływ jak przy otwartych słuchawkach, ale temat istnieje.


Specyfikacja techniczna

ezgif-7-0945e6bc627a

 • Rodzaj przetworników: 1 x przetwornik dynamiczny 8,5 mm Diamond-Like Carbon (DLC) coated PET
 • Impedancja: 16 Ohm
 • Czułość: 102 dB
 • Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20 KHz
 • Kabel: 3.5 mm z prostym jackiem, 2 pin, skręcana posrebrzana miedź, odcinki pamięciowe
 • Materiał wykonania: Wycinane CNC aluminium + carbon + pozłacana miedź

Dźwięk

16

KBear Diamond to specyficzne słuchawki, które są bardzo wrażliwe na każdą zmianę, zarówno akcesoryjną, ale też poprzez wybredność synergiczną z poszczególnymi odtwarzaczami. Ja próbowałem połączeń z Xduoo X3 II, Colorfly C10 oraz iPod Video 5,5 Gen.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że przetwornik w tych słuchawkach zwyczajnie musi się dobrze wygrzać, z czym nabiera miękkości i większej dynamiki. Niewygrzane Diamond będą miały wysoką konturowość w przekazie dźwięku, a poszczególne pasma mogą wydawać się mniej spójne ze sobą niż po wygrzaniu. U mnie zmiana po kilkudziesięciu godzinach jest ogromna, a przetwornik ma kilka „drugich twarzy”, które można zobaczyć po odpowiednim dobraniu akcesoriów takich jak tipsy, kabel czy odtwarzacz.

Niskie tony w Diamond to połączenie monitorowości z rozrywką, w umiarkowanej, eleganckiej formie. Bas potrafi zejść i zawibrować bardzo srogo, ale z reguły trzyma się na wodzy, umiarkowanie się dawkując. W kawałkach szybszych i muzyce klubowej rozwija skrzydła, ale nigdy nie przoduje jako pasmo. Bardziej go czuć niż słychać, nie uświadczymy tutaj dudnienia czy przesycenia, niskie tony są miękkie i gładkie, ale głębia i zejście basu jest odczuwalne. Szarpanie strun gitarowych jest jednak chyba najprzyjemniejszą rzeczą jaką uświadczyłem w tym polu. W spokojniejszej tonacyjnie muzyce bas zupełnie nie przesłania innych pasm, uspokaja się, jakby chciał pokazać drugą, jasną twarz słuchawek, bo w takiej muzyce przez swoją holografię oraz scenę pokazują one klasę. Technicznie niskie tony posiadają bardzo przyjemną teksturę, dobrą szybkość i separację, która jest wyczuwalna pomiędzy niskim i średnim basem. Subbas jest bardziej odczuwalnym i rozciągniętym pasmem i zadowoli każdego miłośnika niskiego zejścia, choć sam nie jest nachalny. Midbas jest rozmyty, gładki i dosyć techniczny, ilościowo jest go mniej więcej tyle co w Blon BL-03, ale przy tym ma odpowiednio dużo „mięska” by pokazać pazur.

Tony średnie są dosyć ciepłe, bardzo bliskie, ale ich wybrzmiewanie rozpływa się w przestrzeni jaką tworzą słuchawki. Bardzo płynnie, czysto i bez żadnych nieprzyjemnych naleciałości odtwarzają realistycznie i naturalnie wokale zarówno męskie, jak i damskie. Wokal męski jest ciepły, elegancki i intymny. Damskie wokale na przekór detaliczne, wzniosłe i wznoszą się na wyżyny. Instrumentale i wszelka muzyka klasyczna będą tutaj brzmiały poetycko. Gładkość z jaką słuchawki prezentują utwory jest genialna.

Wysokie tony są fantastycznie rozciągnięte i detaliczne, a przy całej swej okazałości są bardzo delikatne. Nie uświadczymy tutaj sybilantów w żadnej postaci. Łatwość w oddawaniu tego pasma przekłada się na wysoką muzykalność słuchawek. Dzięki temu potrafią być tak przyjemne w odsłuchu, że spędzenie z nimi kilku godzin nie jest żadnym wyczynem. Pasmo wyższe jest oddane realistycznie i dokładnie, co w połączeniu z holografią jaką prezentują słuchawki wprawia w zachwyt przy każdorazowym odsłuchu. Wysokich jest dużo, są mocno napowietrzone, otwierają przed nami przestrzeń, która na scenie wybrzmiewa na wielu polach rozciągając ją wszerz i dodając imponującej głębi.

Holografia jest świetna, efekt przestrzenności jest tutaj niezwykle wzmocniony, co przy słuchawkach nastawionych raczej na muzykę rozrywkową sprawia, że uśmiech na twarzy sam mi się rysuje. Scena jest dobrze poukładana, oddaje każdy wydźwięk poszczególnych instrumentów w odpowiedni sposób, jak gdybyśmy byli na koncercie gdzieś pośrodku wielkiej sali. Muzyka otacza z każdej strony. Wokale słyszymy na pierwszym planie pod kątem z przodu, są pięknie zarysowane i oddane w oddali. Lokalizację instrumentów również można wskazać wręcz palcem przy każdym utworze, szczegółowość i separacja jest na wysokim poziomie.

Charakterystykę słuchawek można określić jako bardzo świadomie zestrojone solidne „U”. Nadają się zarówno do spokojnej muzyki i wtedy przetwornik nie zalewa nas basem, ale też bardzo chętne są do rozrywkowego grania z prawdziwym pazurem. Z całą swoją charakterystyką niezależnie od rodzaju muzyki zawsze towarzyszy nam solidna holografia, która z połączeniu z wysoką detalicznością, genialną separacją oraz bogatą i głęboką sceną, tworzą genialny efekt przy poznawaniu od nowa swojej biblioteki muzycznej, co u mnie niewątpliwie nastąpiło.


Synergia

15

KBear Diamond & Xduoo X3 II: Bardzo muzykalnie połączenie. Bas ma odpowiednie zejście i fakturę. Średnica jest bliska, tony wysokie są odpowiednio rozciągnięte, a scena mocno poukładana. Synergia między tą dwójką jest perfekcyjna. Holografia, którą wzmacnia przetwornik AK4490 sprawia, że ciężko oderwać się od muzyki jeśli ktoś lubi przestrzenne i muzykalne przy tym granie. Bez najmniejszych problemów ten odtwarzacz napędza Diamond, gdzie na poziomie 40/100 jest już wystarczająco.

13

KBear Diamond & iPod Video 5.5 Gen: Delikatnie zbyt technicznie przez pewną oschłość Apple, którą prezentuje Wolfson. Rozciągłość w dźwięku, holografia i jakość przekazu fenomenalna, lepsza niż u kolegów z nowszymi przetwornikami. Wokale ciepłe, bardzo detaliczne, magiczne. Ma to połączenie jakąś iskierkę w sobie. Jest dosyć neutralnie, choć wysokich jest tutaj trochę za dużo, bo Video nie obcina tego pasma, a wręcz wprowadza go nawet trochę więcej do utworów, a sam potrafi być ostry jak brzytwa. Bas jest tutaj tłem, nie wzbudza się tak jak na pozostałych dwóch odtwarzaczach bo na pierwszym planie mamy tu średnicę i wysokie. Poza tym na pewno nie jest tak idealnie czysto, a szumy mogą być słyszalne w przekazie. Video pomimo tych wszelkich niedociągnięć w synergii czaruje jak to ma w zwyczaju i jest to na pewno dosyć ciekawe doświadczenie. Mocowo iPod nie ma najmniejszych problemów w nagłośnieniu słuchawek, choć skala potrafi przekroczyć spokojnie 50%.

14

KBear Diamond & Colorfly C10: Przed wygrzaniem wydawało mi się, że Diamond i Colorfly to nie jest zbyt dobre połączenie… że to jedne z tych słuchawek, które C10 spisuje na straty przez swoją anemiczność i brak tchnienia. Stwierdziłem, że nie będę już próbował ich parować, ale coś podkusiło mnie po wygrzaniu KBear. Ależ się myliłem! Toż to rozrywkowy duet! Colorfly jest znany ze swojej muzykalności, a tutaj w połączeniu z dynamikiem od KBear mamy pokaz analogowej ekspresji, która przenosi bas na pierwszy plan, a ten wprost szaleje jak opętany.  Świetne zgranie, anemiczność słuchawek ustąpiła całkowicie, a energia jaką emanuje ta dwójka jest bajeczna.  Dotąd myślałem, że idealnymi słuchawkami do C10 z mojej kolekcji są Blon BL-03, lecz po podpięciu wygrzanych Diamond muszę zmienić zdanie. Wygrywają przez swoją muzykalność, mimo zaciekłej walki ze swoim rywalem.


Porównania

11

KBear Diamond vs BQEYZ Spring 1: Flagowiec BQEYZ oraz flagowiec KBear za dokładnie połowę kwoty zakupu Spring 1. Pojedynczy dynamik kontra multiprzetwornikowe monstrum. Spring 1 zupełnie jak Wiosna przychodzi ze spokojem, dystansem. Diamond są żywiołowe, pędzą, grają z pośpiechem, energią oraz mają niezwykły zapał do pracy. Wiosna nie próbuje przebić się przez wszystko, trzyma swój klimat. BQEYZ są spokojne, wręcz neutralnie zestrojone, troszkę trącą anemicznością, ale z drugiej strony nie można o nich w ten sposób pisać bez porównania i odbicia. W zasadzie bowiem gdyby nie porównywać ich z Diamond to są całkiem żywe, świetnie dograne mimo bezwstydnej ilości i różnorodności przetworników. Spring 1 grają jakby z oddali, nie są nachalne, potrzebują sporo więcej mocy do napędzenia, ale mimo to „mówią” do nas jakby zachowczo. Zupełnie tak jak rodzic do dziecka, tłumacząc mu jak poradzić sobie z życiową rozterką – ze spokojem, dystansem, ale dobitnie i z odpowiednim przekazem, jeszcze na koniec upewniając się, że potomek zrozumiał. Takie są Spring 1. Wtem przez próg wbiega drugie dziecko, starsze, w wieku dorastania, imprezowe i przebojowe. Oznajmia bez pytania, że wyjeżdża na wakacje do Amsterdamu, będzie się dobrze bawić i nie zamierza się ograniczać. To są właśnie Diamond. Jedne i drugie potrafią przekonać słuchacza, tyle, że Wiosna robi to ze spokojem i pyta się czy dotarło, a Diament wparowuje, robi dym, oznajmia coś bez oczekiwania na odpowiedź i tyle go widać, leci dalej! Ciężko tutaj wybrać faworyta, choć wiadomo, że BQEYZ są dużo lepsze technicznie, a przez swoje zdystansowanie dokładniejsze i lepiej odwzorowujące rzeczywistość. Są po prostu nienaganne, nie można im w zasadzie nic zarzucić, wybrzmiewanie jest kosmiczne, holografia i głębia powala, choć nie jest nam to podawane pod samą twarz na złotej tacy. Diamond za to, po raz n-ty powtarzaną muzykalnością, niezmiernie przekonują do siebie by to własnie je zabrać ze sobą w podróż. Krzyczą do nas, przekonują o swojej wyższości, wokale są bliższe, a granie mocno elektryzujące. Trochę jak wybrać pomiędzy cappuccino i energetykiem, choć raczej patrząc pod kątem pobudzenia niż jakości spożywanego produktu bo tutaj oba spisują się na medal – choć każde na swój własny.

10

KBear Diamond vs BLON BL-03: Zacięta walka, oj zacięta.. Blon’y to jedne z moich ulubionych słuchawek z Chin ostatnimi czasy. Wielbię je, mimo, że mają jakieś tam swoje małe wady. Jeśli chodzi o energię to Blony przeważają delikatnie nad Diamond bo wyrywają się przed szereg właściwie przed każdymi słuchawkami z mojej top listy. Chyba właściwie tym mnie urzekły. Poza tym Diamond mają solidniejszą podstawę subbasową, lepiej ten bas kontrolują i jest on głębszy. Jeśli chodzi o midbas to jest właściwie bardzo zbliżony w obu parach, w podobnej ilości, lekko rozmyty i gładki. Kontrola nad dźwiękiem, separacja i skuteczność bardzo podobna zarówno w BL-03, jak i Diamond. Średnica również szepcze do ucha podobnie, w podobnej odległości. Są strojone do podobnych brzmień. Holografia oraz wybrzmiewanie instrumentów na scenie dużo lepsze w KBear. Technicznie Diamond mają lepsze warunki, jeśli chodzi o muzykalność to Blon przodują, ale tuż za nimi depcze po piętach Diamond ze swoją potężną detalicznością i głębią. Od czasu kiedy mam tytułowe słuchawki… słucham obu par na zmianę i nie mogę się zdecydować.

12

KBear Diamond vs Toneking T4: Jeśli nie szukamy typowo analitycznych słuchawek z mocno zaznaczonym armaturowym charakterem to besprzecznie zwycięzcą jest Diamond, który wyrywa się by zagrać nam melodyjnie każdy utwór, a przy tym nie traci kontroli. Toneking T4 są bardzo oschłe, anemiczne, do bólu analityczne i monitorowe. Przez to mają wypaczoną do zera muzykalność, a bezpośrednia przesiadka z Diamond’ów boli. T4 to typowe Knowles, z nakonturowanymi wszystkimi pasmami, bez specjalnej głębi. Wiadomo, szczegółowość i detaliczność stoi po stronie T4, jednak nie aż tak mocno by na to w KBear narzekać. Diamond mimo wszystko wybrzmiewają lepiej, mają mocniej zakreślone dolne pasmo, które nie jest wyprane z subbasu jak w T4. Właściwie ciężko powiedzieć cokolwiek o basie w Toneking, bo jest go tam jak na lekarstwo jeśli chodzi o ilość. To dwie zupełnie inne szkoły grania. Sama średnica w T4 jest wycofana względem tej z Diamond’ów, a holografia trochę klaustrofobiczna bo scena jest dosyć ściśnięta do środka. Przy tym wszystkim T4 potrafią kłuć wysokimi, czego w prezentowanych w recenzji słuchawkach nie uświadczyłem, pomimo sporej ich ilości.


Podsumowanie

Ciężko podsumować tak specyficzne słuchawki, które mają wiele twarzy w zależności od tego z czym je sparujemy. Na pewno to „waleczny” model, który nie boi się stawać w szranki z elitą i swoją przebojowością przypomina mi moje ulubione Blon BL-03. Myślę, że warto rozważyć zakup i posiadanie takiego wojownika. Przebojowość, energię i różnorodność Diamond mają we krwii. Bardzo spodobało mi się, że firma mocno przyłożyła się do tego żeby wypuścić pełnoprawnego flagowca, z odpowiednim strojeniem, akcesoriami i prezencją, a przy tym nie zapomniano o jakości i o tym, że tak naprawdę to wszystko dla nas – użytkowników i pasjonatów muzyki i sprzętu audio. Ja to poczułem, od samego początku przy rozpakowaniu paczki, aż do samego końca tej recenzji. Polecam!


Słuchawki KBear Diamond możecie zakupić w zaprzyjaźnionym sklepie AK Audio Store z moim kuponem rabatowym „RYAN”.

Dostępne kolory: Sage Green (jasnozielony z carbonem)

Link do aukcji ze słuchawkami: Link 1Link 2

Cena regularna: ???             Cena z kuponem: 70$


1. Wchodzimy na aukcję, wybieramy co chcemy kupić i klikamy „Buy”.

2. Wybieramy metodę płatności np. Przelewy24/PayU, klikamy „+Leave message” zaraz pod produktem i wpisujemy notką do sprzedawcy nasz kod rabatowy (RYAN), po czym zamawiamy klikając „Place order”. W tym miejscu zanim klikniemy „Place order” można jeszcze ewentualnie użyć kuponów po prawej stronie – Select Coupon oraz Aliexpress Coupon.

3. Teraz po prostu zamykamy okno płatności (kartę z payu/przelewy24). Sprawi to, że nie opłacimy zamówienia od razu.

4. W tym momencie mamy zamówienie w „My orders” na Aliexpress, które nie zostało opłacone.

5. Czekamy na zmianę ceny przez sprzedawcę (robi to manualnie, zazwyczaj jest to wykonane na drugi dzień z samego rana – inna strefa czasowa) i wtedy dopiero opłacamy zamówienie klikając na „Pay now” przy produkcie w „My orders”.


KBear Diamond [ENG]

in-ear earphones review

1

2


The latest flagship KBear earphones are an interesting product because they were created in collaboration with two people from outside the company. They are enthusiasts of audio equipment from the popular Head-Fi forum, who supported the manufacturer by creating several versions of the product to finally produce the Diamond model – named by the forum community itself. The whole was selected in such a way that you did not need to change anything in the configuration of the earphones, and generally created the perfect set for listening the first time you opened the box. This, however, surprises …


Presentation of the set

3

4

The set consists of:

 • box
 • KBear Diamond earphones
 • 2 pin 3,5 mm cable
 • 2 x universal foam tips
 • 2 x S, M, L set of silicone tips
 • leather case
 • warranty card / user manual

The first contact with earphones was surprisingly positive. The package turned out to be of an unnaturally large size. At first I thought that maybe the seller made a mistake and sent me 2 or 3 pairs of earphones… this size of the box. Unveiling the next layers of the package, I saw the mentioned KBear packaging. Big, elegant, hardback. Matte black and minimalistic printed manufacturer’s logo did not reveal what and in what form it should be inside. Only on the back was a sticker with basic information about the product. The very positive impression has not passed after removing the top cover of the box. Inside a beautifully laid out place for earphones, two pairs of foams (black and gray) and in the second column an ​​added, eye-catching brown leather case with magnetic clips. Very tastefully! In the case, we also find two sets of silicone tips in separate string bags and a copper, silver-plated 1.2 meter long cable with a 3.5 mm plug. Tips are included in two versions – transparent-graphite with red centers and completely black. The black version has slightly softer sleeves, while the red version is thicker and harder. Both sets of silicones have an outer hole in the size of the headphone sleeve (quite large) and when applied, the sleeve itself is quite close to the ear, which makes the Diamond lie flat in the ear. Personally, I also tested my favorite KZ Starline, and with them the driver is a little further from the ear and the sound itself gets more depth. You need to have some fun with matching and isolation, because the earphones are very sensitive to any changes, tips, isolation or the cable itself. The one included in the set, however, is of great quality, very soft, and at the same time solid. You can see that the material was not cost-saved, and the headphones themselves were not thrown into the smallest box to cut costs. Here we get a premium product that has been packed as it should look. True flagship!


Product quality

7

8

The earphones were made by CNC machining of aluminum, and the housing was powder-coated in the only matte color Sage Green available at the moment. In my opinion, on hands they are even prettier than on renderings from the Internet. The housing from the side of the ear is smooth over the entire surface, and from the bend it contrasts with the sharp end in an elegant way. This in no way that would affects the comfort of use. On the outer surface of the earphones there is a real carbon panel, which visually looks very good. The earphone sleeve was also made of metal, which is according to the manufacturer, gold-plated copper. A solid piece of equipment that has been fitted with a silver-plated copper cable after many attempts. It is made very solidly, it has almost invisibly fitted memory sections, a metal splitter and a fastener with the KBear logo. Visually and qualitatively it looks great, especially for a factory set and in such an attractive amount of money. The foams included in the set behave similarly to Comply foams, have a similar texture and plasticity, which means they knead properly and hold the shape for a time that will allow us to put them correctly in the ear (unfortunately, some Chinese foams are hard to place just because the memory effect is too short or its complete absence). They are soft, pleasant to the touch and use. Silicone tips are made of quite standard material for Chinese accessories, but they have a fairly flat surface in terms of depth and a large hole for the sleeve. This may be a strange experience at first, which also directly affects the sound.

6

5

As the main accessory you should also talk about and praise the brown leather case. Very elegant, well made and presentable. The manufacturer’s logo is embossed on the front, inside covered with very pleasant to the touch velour, protecting the earphones from scratches. Stitching throughout the entire surface is very stylish, and I could happily buy the case as a separate accessory.


Comfort of use

9

The factory KBear Diamond set with attached cable gives such comfort as most of my earphones only after changing the cable to another, purchased separately for sometimes exceeding the purchase of headphones. The sleeve in the headphones is quite large and long, but it does not cause discomfort, and even helps in matching the right tips, and they stick to it very confidently. When we talk about comfort, I have nothing to complain about, and it is usually the shell of earphones causing a pain after a while of listening, or a cable that is not flexible enough or monstrous memory sections. There is nothing like that here, the housing is profiled and smoothed, and after many hours it does not tire or hurt in any way. The cable is flexible and solid, and the memory sections are perfectly shaped under the ear. At the same time, you can not see or feel them too much. They also do not try to pull the earphones out of our ear like the factory cable in Blon BL-03 or BQEYZ BQ3. The effect is just like with non-factory and seemingly better external cables of companies that can also be bought on Aliexpress. You don’t have to do it here. Compared to the cable e.g. from the BQEYZ Spring 1, where we have a solid and well-made cable, but quite stiff and not very friendly to use, the one with KBear Diamond is created so that comfort is the leading criterion and you did not want to change this accessory to another. However, this is the intended effect, because the earphones were tuned with this particular cable model due to the impact on the sound. Maybe I could complain about the connectors that they are not as nice as if I wanted them to be in flagship set, although this is a visual and preferential issue. Isolation is at an above average level, no ambient sounds reach us from the listener level. However, the matter is different with sound leaks, because outsiders will be able to hear what we are listening to. This is not a leak like with open headphone sets, but the topic exists.


Technical specification

ezgif-7-0945e6bc627a

 • Type of drivers: 1 x dynamic driver 8,5 mm Diamond-Like Carbon (DLC) coated PET
 • Impedance: 16 Ohm
 • Sensitivity: 102 dB
 • Frequency response: 20 Hz – 20 KHz
 • Cable: 3.5 mm straight jack, 2 pin, stranded silver-plated copper, memory sections
 • Material: machined CNC aluminium + carbon + gold plated copper

Sound

16

KBear Diamond are specific earphones that are very sensitive to any change, both with accessories and also through synergy with players. I tried connections with Xduoo X3 II, Colorfly C10 and iPod Video 5.5 Gen.

At the beginning, it should be noted that the driver in these earphones simply needs to burn in well, with which it acquires softness and greater dynamics. Non burned-in Diamond will have a high contour in the sound transmission, and individual bands may seem less coherent with each other than after burning. For me, the change after several dozen hours is huge, and the driver has several „second faces” that can be seen after choosing the right accessories such as nail tips, cable or player.

The low tones in Diamond are a combination of monitor and entertainment in a moderate, elegant form. The bass can go down and vibrate very well, but usually stays in control, moderately dosing. In faster songs and club music, it spreads its wings, but never at the first plan. You can feel it more than you can hear it, I don’t see rumbling or too much saturation here, the low tones are soft and smooth, but the bass depth and low frequencies.. you can feel it. Pulling the guitar strings, however, is probably the most pleasant thing I’ve experienced in this field. In calmer music, the bass completely does not obscure other frequencies, it calms down to show the second, bright face of the earphones, because in such music through their holography and stage they show class. Technically low tones have a very pleasant texture, good speed and separation, which is heard between low and medium bass. Subbas is a more noticeable and extended frequency and will please any lover of low range, although is not obsessive. Midbas is little blurred, smooth and quite technical, in quantity it is about the same as in Blon BL-03, but at the same time has enough „meat” to show the claw.

Middle tones are quite warm, very close, but they melts in the space created by earphones. They play both male and female vocals realistically and naturally, very smoothly, cleanly and without any unpleasant problems. Men’s vocals are warm, elegant and intimate. Female vocals contrariwise, sublime and rise to the heights. Instrumental and all classical music will sound poetic here. The smoothness with which earphones present songs is brilliant.

The treble is fantastically extended and detailed, and with all its splendor they are very delicate. I have not heard any sibilants here. The ease in rendering this range reflects into high musicality of the earphones. Thanks to this they can be so pleasant to listen that spending a few hours with them is not a problem. The higher frequency range is reproduced realistically and exactly, which in combination with the holography that the earphones present is amazing during every listening session. There are a lot of high notes, they are heavily aired, they open up a space for us, which on the stage resounds in many fields, extending it broadly and adding impressive depth.

The holography is great, the spatial effect is extremely enhanced here, which with earphones focused on light music makes the smile draw on my face. The stage is well organized, it captures every sound of individual instruments in the right way, as if we were at a concert somewhere in the middle of a large hall. Music surrounds from every side. Vocals are heard in the foreground at an angle from the front, they are beautifully outlined and cast in the distance. The location of the instruments can also be pointed with the finger with each song, the detail and separation is at a high level.

The earphone characteristics can be described as very consciously tuned solid „U”. They are suitable both for classic music and then the driver does not flood us with bass, but they are also very eager to play with a real claw. With all its characteristics, regardless of the type of music, we are always accompanied by a solid holography, which, combined with high detail, brilliant separation and a rich and deep stage, create a brilliant effect when getting to know your music library again, which I have undoubtedly done.


Synergy

15

KBear Diamond & Xduoo X3 II: A very musical combination. The bass has a proper descent and texture. The midrange is close, the treble is properly extended, and the stage is well arranged. The synergy between the two is perfect. The holography amplified by the AK4490 converter makes it hard to tear yourself away from music if you like spatial and musical playing. Without any problems, this player drives the Diamonds, where at 40/100 level is enough.

13

KBear Diamond & iPod Video 5.5 Gen: Maybe a little bit too technically due to some dryness Apple presents by Wolfson. The sound extension, holography and phenomenal quality of the sound, better than with other newer players. Warm, very detailed and magical vocals. This connection has some spark in it. It is quite neutral, although there are a lot too highs here, because the Video does not cut this band, and even introduces it a bit more to the songs, and it can be razor-sharp itself. The bass is the background here, it doesn’t excite like on the other two players because in the foreground we have the midrange and high. In addition, it certainly is not so perfectly clean, and the noise can be heard in the message. In spite of all these shortcomings in the synergy, the Video charms as it usually does and it is certainly quite an interesting experience. The iPod has no problems with the sound of the earphones, although the scale can easily exceed 50%.

14

KBear Diamond & Colorfly C10: Before burning in, it seemed to me that Diamond and Colorfly are not a very good combination… that it is one of those earphones that the C10 put down because of its anemic and lack of breath. I decided that I would not try to pair them anymore, but something impressed me after burning in KBear. I was wrong! That’s an entertainment duo! Colorfly is known for its musicality, and here, in combination with the dynamics from KBear, we have an analog expression show that brings bass to the fore, and this one is crazy. Great harmony, the anemic character of the earphones has completely disappeared, and the energy emanating from these two is fabulous. Until now I thought that the perfect earphones for the C10 from my collection are the Blon BL-03, but after connecting the baffled Diamond I have to change my mind. They win through their musicality, despite the fierce battle with their rival.


Comparisons

11

KBear Diamond vs BQEYZ Spring 1: Flagship BQEYZ and flagship KBear for exactly half of the purchase price of Spring 1. Single dynamics versus multi-driver monster. Spring 1 just like Spring comes with calmness, distance. Diamonds are spontaneous, rushing, playing with haste, energy and have extraordinary enthusiasm for work. Spring does not try to break through everything, it maintains its climate. BQEYZ are calm, even neutrally tuned, a bit poisonous anemic, but on the other hand you can’t write about them in this way without comparison and reflection. In fact, if not to compare them with the Diamond they are quite vivid, well done despite the shameless number and variety of drivers. Spring 1 sounds as if from a distance, they are not intrusive, they need a lot more power to driver, but they still speak to us as if conservatively. Just like a parent to a child, explaining to him how to deal with life’s dilemma – with calmness, distance, but clearly and with the right message, finally making sure that the descendant understood. Such are Spring 1. Suddenly, a second child runs through the threshold, older, adolescent, party and energetic. He announces without asking that he is going on holiday to Amsterdam, will have fun and will not limit himself. These are just Diamond. Both are able to convince the listener, except that Spring does it calmly and asks if it has arrived, and the Diamond evaporates, makes smoke, announces something without waiting for an answer and so much can be seen, it goes on! It’s difficult to choose a favorite here, although it is known that BQEYZ are much better technically, and because of their distance more accurate and better mapping reality. They are simply impeccable, they cannot be faulted in principle, the reverb is cosmic, holography and depth are overwhelming, although this is not served to us on the golden tray. For this, for the nth time repeated musicality, Diamond is extremely convincing to take it with them on a journey. They shout to us, convince us of their superiority, vocals are closer and playing very electrifying. A bit like choosing between a cappuccino and an energy drink, although rather looking for stimulation than the quality of the product consumed because here both are doing the medal – although each with their own.

10

KBear Diamond vs BLON BL-03: Fierce fight, oh fierce .. Blon’s are one of my favorite earphones from China these days. I adore them, even though they have some small flaws there. When it comes to energy, the Blony gently outweigh the Diamond because they break out in front of every earphone from my top list. I guess that’s what captivated me. In addition, the Diamonds have a more solid sub-bass base, they control the bass better and it is deeper. As for midbas, it is actually very similar in both pairs, in a similar amount, slightly blurred and smooth. Sound control, separation and efficiency very similar in both BL-03 and Diamond. The vocals also whispers in the ear similarly, at a similar distance. They are tuned to similar sounds. Holography and sound of instruments on stage much better in KBear. Technically, Diamond have better conditions when it comes to musicality, Blon is a chef, but just behind them is Diamond on the heels with their powerful detail and depth. Since I have the title earphones … I listen to both pairs with infinite changing and I can’t decide.

12

KBear Diamond vs Toneking T4: If we are not looking for typically analytical earphones with a strongly marked armature character, then the winner is Diamond, who breaks free to play melodiously every song, and at the same time does not lose control. Toneking T4 are very dry, anemic, analytical and monitor pain. Because of that they have a perverted musicality, and a direct change from Diamonds hurts. T4 is typical Knowles, with all the bands lined up, without special depth. It is known that the details are on the T4 side, but not so much to complain about at KBear. Diamonds sound better despite everything, they have a stronger lower band that is not washed out of the subbass as in the T4. Actually, it’s hard to say anything about the bass in Toneking, because it is there as a lack of in terms of quantity. These are two completely different audio playing schools. The middle rang in T4 is withdrawn in relation to that of the Diamonds, and the holography is a little claustrophobic because the stage is quite squeezed in. With all this, the T4 can hurt at high notes, which I did not see in the earphones presented in the review, despite their large number of highs.


Summary

It’s hard to sum up such specific earphones that have many faces depending on what we pair them with. Certainly this „brave” model that is not afraid to compete with the elite and with its energy reminds me of my favorite Blon BL-03. I think you should consider buying and owning such a warrior. Diamond’s hit, energy and diversity are in their blood. I really liked the fact that the company was very helpful in releasing a full-fledged flagship, with the right tuning, accessories and presence, and at the same time quality was not forgotten and that it was really all for us – users and enthusiasts of music and audio equipment . I felt it, from the very beginning when unpacking the package, until the very end of this review. I would recommend!


You can buy KBear Diamond earphones in a friend’s AK Audio Store with my „RYAN” discount coupon.

Available colors: Sage Green

Link to auction with earphones: Link 1Link 2

Regular price: ???           Price with coupon: 70$


1. We enter the auction, choose what we want to buy and click „Buy”.

2. Choose the payment method, e.g. Przelewy24 / PayU, click „+ Leave message” right under the product and enter our rebate code (RYAN) with the seller, and then order by clicking „Place order”. Here, before you click „Place order” you can still use the coupons on the right – Select Coupon and Aliexpress Coupon.

3. Now we just close the payment window (payu card / transfers24). This means that we will not pay for the order right away.

4. At this time, we have an order in „My orders” on Aliexpress that has not been paid.

5. We are waiting for the seller to change the price (he does it manually, usually it is done the next day in the morning – another time zone) and then we pay the order by clicking „Pay now” next to the product in „My orders”.